Çocuk yoğun bakım ünitesine yatan hastaların solunum yolu multiplex pcr sonuçlarının incelenmesi
Evaluation of respiratory tract multiplex pcr results in pediatric intensive care unit patients
  1. Tez No: 874461
  2. Yazar: MEHMET FATİH AYBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Akut solunum yolu enfeksiyonları günümüzde hala çocuk yaş grubu hastalarında önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) yatan kritik hastalarda solunum yetmezliği ve solunum sıkıntısı başlıca yatış endikasyonları arasındadır.Bu hastaların solunum yolu enfeksiyonlarınıerken dönemde tanımlamak ve patojeni saptamak tanı ve tedavide oldukça önemlidir. Akut solunum yolu enfeksiyon tanısında etkenlerin tespitiiçin farklı tetkikler kullanılır, bunlardan biri de özellikle bir örnekte çok sayıda solunum patojenini aynı anda ve kısa sürede tespit edebilen multiplex polymerase chain reaction (PCR)testidir. Solunum yolu multiplex PCR kullanımı ile ilgili bir çok çalışma yapılmış, bu araştırmalarda antibiyotik kullanımına etkisi,çocuk hastalarda saptanan etkenlerin hastaların klinik bulgularına etkisine dikkat çekilmiştir . Çalışmamızın amacı, yoğun bakım ünitesine yatırılan pediatrik hastaların solunum yolu multiplex PCR sonuçlarını değerlendirmek,solunum yolu patojenlerinin prevalansını ve klinik sonuçlarla olan ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler:Çocuk yoğun bakım ünitesine Nisan 2021 – Nisan 2023 tarihleri arasında yatırılan1 ay-18 yaş arası tüm hastalar retrospektif olarak değerlendirildi, yaş, cinsiyet, yatış nedenleri, semptomları,vital bulguları,laboratuvar parametreleri, solunum yolu PCR ve kültür sonuçları klinik durum ve survi incelendi. Dosya verileri yetersiz olan ve PCR alınmayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. VerilerIBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplamda 160 pediatrik hasta dahil edildi. 96 hastanın PCR sonucu pozitifti, bu hastaların %49,4 ünde virüs, %24,4 ünde bakteri tespit edildi.En sık tespit edilen patojenlerRhino(RV)/enterovirüs(EV), Respiratuvarsinsityal virüs(RSV) ve haemophilusinfluenzae (HİB) oldu. Pozitif üreme saptanan 96 hastanın %31 inde koinfeksiyonlargözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute respiratory infections remain one of the leading causes of morbidity and mortality among pediatric patients. Respiratory failure and respiratory distress are among the primary indications for admission to the Pediatric Intensive Care Unit (PICU). Early identification of respiratory infections and detection of pathogens in these patients are crucial for accurate diagnosis and effective treatment. Various diagnostic tests are used to identify the causative agents of acute respiratory infections, one of which is the multiplex polymerase chain reaction (PCR) test, capable of detecting multiple respiratory pathogens simultaneously and rapidly. Several studies have been conducted on the use of respiratory multiplex PCR, focusing on its impact on antibiotic usage and the clinical implications of pathogens detected in pediatric patients. The aim of our study is to evaluate the respiratory multiplex PCR results of pediatric patients admitted to the intensive care unit, and to determine the prevalence of respiratory pathogens and their association with clinical outcomes. Materials and Methods: All patients aged 1 month to 18 years admitted to the Pediatric Intensive Care Unit between April 2021 and April 2023 were retrospectively evaluated. Age, gender, reasons for admission, symptoms, vital signs, laboratory parameters, respiratory PCR and culture results, clinical status, and survival were analyzed. Patients with insufficient file data and those who did not undergo PCR testing were excluded from the study. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 software. Results: A total of 160 pediatric patients were included in the study. PCR results were positive in 96 patients, with viruses detected in 49.4% and bacteria in 24.4% of these cases. The most frequently identified pathogens were Rhinovirus (RV)/Enterovirus (EV), Respiratory Syncytial Virus (RSV), and Haemophilus influenzae (HIB). Coinfections were observed in 31% of the 96 patients with positive cultures.