Algılanan anne-baba ve öğretmen akademik katılımı, akademik motivasyon ve başarı üzerine bir yapısal eşitlik modellemesi
A structural equation modelling on perceived parent and teacher academic involvement, academic motivation, and achievement
- Tez No: 874490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı lise türlerinde eğitim gören 9. sınıf öğrencilerinde algılanan ebeveyn ve öğretmen akademik katılımı, akademik motivasyon ve başarı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkilerini tespit etmektir. Çalışmada algılanan ebeveyn ve öğretmen akademik katılımının iki boyutu (akademik destek ve akademik izleme), akademik motivasyonun ise üç boyutu (içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk) ele alınmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için yapısal eşitlik modellemesi kurulan araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Kırklareli'nde fen liseleri, Anadolu liseleri ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören 849 gönüllü 9. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak,“Algılanan Anne-Baba ve Öğretmen Akademik Katılım Ölçeği”,“Akademik Motivasyon Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, öğrencilerin demografik bilgilerini ve 2023 LGS puanlarını içermektedir. Toplanan veriler istatistik programları ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistik teknikleri, yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları tüm katılımcıların dahil olduğu genel grupta, algılanan ebeveyn ve öğretmen akademik katılımının öğrencilerin başarıları üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri olduğunu geniş bir katılımcı grubunda doğrulamıştır. İçsel ve dışsal motivasyon ile motivasyonsuzluğun da başarı üzerinde anlamlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Ebeveyn ve öğretmen akademik katılımının başarı üzerindeki etkisinde, akademik motivasyon faktörlerinin aracılık etkileri olduğu, bu etkilerin değerlerinin ve anlamlılık düzeylerinin gruplar arasında farklılık gösterdiği bulunmuştur. Çalışmanın, aileler ve öğretmenler için stratejik öneriler sunacağı, eğitim politikalarının ve uygulamalarının geliştirilmesinde politika yapıcılara önemli katkılar sağlayarak öğrenci başarısını artırmayı hedefleyen daha etkili eğitim programlarının oluşturulmasına rehberlik edebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the direct and indirect relationships between perceived parental and teacher academic involvement, academic motivation, and achievement in 9th-grade students studying in different high school types. The study considered two dimensions of perceived parental and teacher academic involvement (academic support and monitoring) and three dimensions of academic motivation (intrinsic motivation, extrinsic motivation, and amotivation). The study group of the research, in which structural equation modelling was used to reveal the relationships between the variables, consists of 849 volunteer 9th-grade students studying in science high schools, Anatolian high schools, and vocational and technical Anatolian high schools in Kırklareli in the 2023-2024 academic year. Perceived Parental and Teacher Academic Involvement Scale, Academic Motivation Scale, and Personal Information Form were used as data collection tools. The Personal Information Form includes demographic information and the 2023 LGS scores of the students. The collected data were analyzed with statistical software. Descriptive statistical techniques and structural equation modelling were used in data analysis. Research findings confirmed that perceived parental and teacher academic involvement positively and significantly affected students' achievement in a large group of participants, including all participants. Intrinsic and extrinsic motivation and amotivation were also shown to affect achievement significantly. It was found that academic motivation factors mediated the effects of parental and teacher academic involvement on achievement, and the values and significance levels of these effects differed between groups. The study is anticipated to provide strategic recommendations for parents and teachers, essential contributions to policymakers in developing educational policies and practices, and guide the creation of more effective educational programs to increase student achievement.