5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunundaki danışmanlık ve eğitim tedbirleri kapsamında görev alan ve okulda çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerinin tedbirlerin uygulanmasına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the opinions of the psychological counselors and guide teachers working in the school of the counseling and educational measures in the Child Protection Law No 5395
- Tez No: 874495
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Forensic Medicine, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Okulda çalışan psikolojik danışmanların ve rehber öğretmenlerin en önemli görevlerinden biri danışmanlık tedbiri görevidir. Meslek yönetmeliklerinde eğitim tedbiri görevi bulunmasa da eğitim tedbirini okulda hangi personelin uygulayacağına dair resmiyette net bir ifade bulunmadığından dolayı eğer çocuk için eğitim tedbiri kararı verilmişse okul idaresi tarafından eğitim tedbiri görevinin psikolojik danışman ve rehber öğretmene verildiği durumlar görülebilmektedir. Bu sebeple bu çalışma kapsamında hem danışmanlık hem de eğitim tedbirine yer verilmiştir. Bu çalışma, eğitim ve danışmanlık tedbiri kapsamında görev alan ve okulda çalışan psikolojik danışmanların ve rehber öğretmenlerin bu tedbirler hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerini, tedbirlerin uygulanmasındaki usul ve esasları ne derece yerine getirebildiklerini, uygulama süresince yaşadıkları güçlükleri, karşılaştıkları tedbir kararlarının içeriklerini ve dosya sayılarını belirleyip tedbir uygulamalarına yardımcı olacak öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel araştırma modeli olarak tasarlanmıştır. Veriler literatürde yer alan çalışmalar incelenerek hazırlanan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmaya okulda çalışan ve en az bir kez eğitim ve danışmanlık tedbiri görevinde bulunmuş olan 255 psikolojik danışman ve rehber öğretmen katılmıştır. Çalışma kapsamında; psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin büyük çoğunluğunun tedbirler konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin teoride yeterli olup uygulamada yeterli olmadığı, danışmanlık tedbirindeki bilgi düzeylerinin eğitim tedbirindekine göre daha yüksek olduğu, uygulama sürecinde gerçekleştirilmesi gereken usul ve esasların hayata geçirilmesinde sıkıntılar yaşadığı, kurum içi ve kurumlar arası işbirliğinin yetersiz olduğu, danışmanlık tedbiri uygulamasının rehberlik biriminin görev alanı ile ilişkili bulurken eğitim tedbiri uygulamasının bulunmadığı ve tedbirlerin çocuk ve aileye fayda sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important duties of psychological counselors and counselors working at schools is the task of counseling measures. Although there are no educational precaution duties in the professional regulations, since there is no clear official statement about which personnel will implement the educational measure at the school, if an educational precaution decision has been made for the child, it can be seen that the task of educational precaution is given to the psychological counselor and guidance counselor by the school administration. For this reason, both counseling and training measures were included within the scope of this research. This research determines the level of knowledge and awareness of psychological counselors and counselors working in schools and who work within the scope of education and counseling measures about these measures, to what extent they can fulfill the procedures and principles in the implementation of the measures, the difficulties they experience during the implementation, the contents of the precautionary decisions they encounter and the number of files and taking precautions. It was carried out to develop suggestions that will assist in their implementation. The research was designed as a descriptive research model. The data was collected through a survey form prepared by examining the studies in the literature. 255 psychological counselors and guidance counselors who worked at the school and served at least once in education and counseling measures participated in the research. In the scope of the research; The knowledge and awareness levels of the majority of psychological counselors and counselors about the measures are sufficient in theory but not in practice, the level of knowledge in the counseling measure is higher than that in the education measure, they have difficulties in implementing the procedures and principles that need to be implemented during the implementation process, there is insufficient cooperation within and between institutions. It has been concluded that the application of counseling measures is related to the field of duty of the guidance unit, while the application of educational measures is not available and the measures benefit the child and the family.