Şia Kelamında Beda anlayışı
Doctrine of Bada' in Shia
- Tez No: 874496
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bedâ inancı, Şiî zihin yapısının şekillenmesinde belirleyici rol oynayan imamet düşüncesinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Şîa Kelamında Bedâ Anlayışı adlı bu çalışma Şiî kelamcıların bedâ inancını temellendirme biçimlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada tez, uluhiyet ve imamet anlayışı ile bedâ inancı arasındaki ilişkinin incelenmesini içermesinin yanı sıra hem klasik hem de modern dönem Şiî kelamcıların bedâ inancına ilişkin düşüncelerini de ihtiva eden bir çalışmadır. Bununla birlikte farklı mezhep mensuplarının bedâya yönelik yorum ve eleştirileri de ele alınmaktadır. Çalışmada son olarak bedâ inancının İslam düşünce geleneğindeki konumu, beraberinde getirdiği imkân ve problemler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The belief in badāʾ is one of the indispensable elements of the idea of the imamate, which plays a decisive role in shaping the Shiʿite mindset. This study which is entitled Doctrine of Bada' in Shia aspires to identify the methods in which Shīʿite theologians justify the belief in badā. At this point, the thesis not only examines the relationship between the conception of divinity and imamate and the belief in badāʾ, but also includes the thoughts of both classical and modern Shīʿite theologians on the belief in badāʾ. In addition, the comments and criticisms of the members of different sects on badāʾ are also discussed. Finally, the study tries to evaluate the position of the belief in badā' in the tradition of Islamic thought and the possibilities and problems it brings with it.