Kurumsal sürdürülebilirlik ve sosyal medyanın finansal performansa etkisi
Corporate sustainability and social media's impact on financial performance
  1. Tez No: 874574
  2. Yazar: SUZAN DAĞTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA OĞUZ SEÇME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Şirketlerin sosyal medya ve sürdürülebilirlik yatırımlarındaki nihai amacı en iyi finansal performansı elde etmektir. Gelişen teknoloji ve internetle birlikte sosyal medya işletmelere fırsatlar sunarken, sürdürülebilirlik endeksinde yer almanın bu fırsatlardan nasıl yararlanılabileceği üzerine çalışmalar daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada şirketlerin sürdürülebilirlik endeksinde yer alıp almama ve sosyal medya platformu kullanıp kullanmama durumlarının finansal performansa etkisi incelenmiştir. Veriler, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve Datastream veri tabanından temin edilmiştir. BIST100 Endekste yer alan şirketlerin dört büyük sosyal medya platformlarındaki (Twitter, Facebook, Youtube, Instagram) kayıtları ile aktif kullanım durumları tespit edilmiştir. Araştırmanın ampirik kısmında panel veri analizi, T testi ve Mann Whitney u testi yöntemleri kullanılarak araştırma sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın ana hipotezi sürdürülebilirlik endeksine dâhil olan ve sosyal medya platformunu kullanan şirketlerin finansal performansının daha iyi olduğu yönündedir. Sonuç olarak elde edilen bulgulara göre sürdürülebilirlik endeksine dâhil olan ve sosyal medya kullanan şirketler, belirli finansal performans ölçütlerinde daha iyi sonuçlar elde etme eğilimindedir. Sürdürülebilirlik endeksine dâhil olan şirketlerin likidite durumları güçlüdür, kısa vadeli borç ödeme kapasiteleri daha yüksektir, aynı zamanda endekse dahil olmak satış gelirlerini artırmakta ve finansal riski azaltmaktadır. Bu durum, şirketlerin borç ödeme kapasitelerinin daha güçlü ve finansal performanslarının daha iyi olduğu sonucunu desteklemektedir. Sosyal medya kullanımı, şirketlerin kârlılığını ve öz sermaye kârlılığını olumlu yönde etkilemektedir. Bu etki Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube için aktif kârlılığı ve öz sermaye kârlılığında istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Twitter için ise tüm oranlarda anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Net kâr marjı üzerinde ise anlamlı bir etki bulunmamaktadır. Ana hipotezimiz sürdürülebilirlik endeksinde yer alan ve sosyal medya kullanan şirketlerin finansal performansının daha iyi olacağı yönündeki beklenti ile sonuçlar birbirini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The ultimate goal of companies' investments in social media and sustainability is to achieve the best financial performance. While social media offers opportunities for businesses with the development of technology and the internet, studies on how to take advantage of these opportunities in order to be included in the sustainability index are becoming increasingly important. This study examines the impact of companies' inclusion in the sustainability index and their use of social media platforms on their financial performance. Data was obtained from the Public Disclosure Platform (KAP) and the Datastream database. The records of the companies included in the BIST100 Index on the four major social media platforms (Twitter, Facebook, Youtube, Instagram) were examined and their active use status was determined. In the empirical part of the study, panel data analysis, T-test and Mann Whitney U-test methods were used to answer the research questions. The main hypothesis of the study is that companies included in the sustainability index and using social media platforms have better financial performance. In line with the findings, companies included in the sustainability index and using social media tend to perform better on certain financial performance metrics. Companies included in the sustainability index have a strong liquidity position, a higher short-term debt repayment capacity, and inclusion in the index also increases sales revenue and reduces financial risk. This supports the conclusion that companies have a stronger debt repayment capacity and better financial performance. Social media usage has a positive impact on companies' profitability and return on equity. This effect was observed to be statistically significant in terms of active profitability and return on equity for Twitter, Facebook, Instagram and YouTube. For Twitter, it was observed to be significant in all ratios. However, there was no significant impact on net profit margin. The main hypothesis, which expects that the financial performance of companies included in the sustainability index and using social media will be better, is supported by the results.