Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinde kafeintüketiminin CYP1A2 genotiplendirmesi ile bağlantılı olarak aerobik performansla ilişkisinin incelenmesi
Caffeine in physical education and sports school studentsconsumption is linked to CYP1A2 genotyping as a review of its relationship with aerobic performance
- Tez No: 874600
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kafein metabolizmasından sorumlu olan CYP1A2 geni kafein kullanımının spor performansı üzerindeki etkisinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada CYP1A2 geninin aerobik performansta kafein ile ilişkisi incelendi. Fiziksel parametreler ve mekik testi koşusu üzerinden performans parametreleri göz önünde bulundurularak kafeinin genel performans üzerindeki etkisine bakılırken diğer taraftan CYP1A2 geninin AA genotipi ve AC+CC genotipi üzerinden performans bileşenleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Araştırmaya spor bilimlerinde öğretim gören 18,67±0,72 yaş 15 erkek öğrenci gönüllü olarak katılım gösterdi. Örneklem grubu oluşturulduktan sonra İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsünde sürüntü yöntemiyle örnekler alınarak gen analizleri yapıldı. Mekik testi koşusu aerobik performans bileşeni olarak değerlendirilirken oksijen saturasyon, laktat, nabız, algılanan zorluk, maks VO2 gibi değerler de mukayeseli bir şekilde AA ve AC+CC genotipleri üzerinden incelendi. Deneklere kafeinli de kafeinli (plasebo) ve kontrol grubu olmak üzere üç ayrı deney protokolü uygulanarak 3 gün (72 saat) arayla üç defa mekik testi koşusu uygulandı. Sunulan kahve özel olarak hazırlanan kafein değeri hesaplanıp 3mg /kg verilen düşük orta doz olarak tespit edildi. Kafeinli, de kafeinli (plasebo) ve kontrol grubu çift kör deney yapıldı. IBM SPSS 22.0 istatistik programı ile veriler Friedman testi; parametrelerin genotip farklılığına göre ikili karşılaştırılması Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda AA genotipinin performans bileşenlerinde AC+CC genotipine göre pozitif artış olduğu gözlemlendi (p0.05). Sonuç olarak kafeinli aerobik performans mekik testi koşusunda mekik sayısı, mekik seviyesi, kat edilen mesafe, maks VO2gibi performans bileşenlerinde artış meydana geldi. Yine AA ve AC+CC genotipleri üzerindeki değerlendirmede AA genotipi AC+CC genotipine göre kafeinli mekik koşusu testinde daha yüksek performans değerlerine ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The CYP1A2 gene, which is responsible for caffeine metabolism, plays a decisive role in the effect of caffeine use on sports performance. In this study, the relationship between the CYP1A2 gene and caffeine in aerobic performance was examined. While the effect of caffeine on general performance was examined by considering physical parameters and performance parameters over the shuttle test run, on the other hand, the performance components of the CYP1A2 gene were evaluated comparatively based on the AA genotype and AC+CC genotype. Fifteen male students, aged 18.67±0.72 years, studying in sports sciences, participated in the research voluntarily. After the sample group was created, samples were taken by swab method at Istanbul University Aziz Sancar Experimental Medicine Research Institute and gene analyzes were performed. While the shuttle test run was evaluated as an aerobic performance component, values such as oxygen saturation, lactate, pulse, perceived difficulty, maks VO2 were also examined comparatively based on AA and AC+CC genotypes. Three separate experimental protocols were applied to the subjects: caffeinated, caffeinated (placebo) and control groups, and shuttle test runs were performed three times with an interval of 3 days (72 hours). The caffeine value of the specially prepared coffee was calculated and determined as a low-medium dose of 3mg/kg. A double-blind experiment was conducted with caffeinated, de-caffeinated (placebo) and control groups. Friedman test was performed on data using IBM SPSS 22.0 statistical program; Pairwise comparison of parameters according to genotype differences was analyzed with the Mann-Whitney U test. As a result of the analyses, it was observed that there was a positive increase in the performance components of the AA genotype compared to the AC+CC genotype (p0.05). As a result, there was an increase in performance components such as the number of shuttles, shuttle level, distance traveled, and max VO2 in the caffeinated aerobic performance shuttle test run. Again, in the evaluation on AA and AC+CC genotypes, higher performance values were achieved in the caffeinated shuttle run test for the AA genotype than the AC+CC genotype.