Yedi yıl Savaşları'nın Osmanlı Devleti'ndeki yansımaları
- Tez No: 874636
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN ACAR, DR. MERVE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yedi Yıl Savaşları (1756-1763), Avrupa'nın büyük güçleri arasında süregelen ve küresel boyutta etkileri olan bir çatışmadır. Bu tez, savaşın çeşitli yönlerini, savaşın öncesi, süreci ve sonuçlarını detaylı bir şekilde incelemektedir. Özellikle savaşın Osmanlı Devletine etkileri üzerine odaklanılmıştır. Yedi Yıl Savaşları pek çok yabancı esere konu olmasına rağmen bu konuda Türkiye'de yapılan özgün bir çalışma mevcut değildir. Çalışmamızın yabancı eserlerden farkı ise Osmanlı arşivinin de incelenerek, savaşa Osmanlı Devleti perspektifinden bakmak ve yorumlamak olmuştur. İlaveten bu çalışmada, tarihin ilk küresel savaşı olarak adlandırılan Yedi Yıl Savaşları'nın, savaşa girmemiş olan Osmanlı Devleti'ne yansıyan etkileri ve Osmanlı kaynaklarında konunun işlenip işlenmediği eğer işlenmişse ne boyutta olduğu ve bakış açısı değerlendirilmiştir. Osmanlı Devleti bu savaşa katılmamasına rağmen savaşı yakından takip etmiştir. Savaş boyunca elçiler ve voyvodalar aracılığıyla edindiği bilgiler neticesinde denge siyaseti takip ederek durumu kendi lehine sürdürmeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Seven Years' War (1756-1763) was an ongoing conflict between the great powers of Europe with global implications. This thesis analyses the various aspects of the war, its pre-war period, its process and its consequences in detail. In particular, the focus is on the effects of the war on the Ottoman Empire. Although the Seven Years' War has been the subject of many foreign works, there is no original study on this subject in Turkey. The difference of our study from foreign works is that the Ottoman archive is also analysed to look at and interpret the war from the perspective of the Ottoman Empire. In addition, in this study, the effects of the Seven Years' War, which is called the first global war in history, on the Ottoman Empire, which did not enter the war, and whether the subject was covered in Ottoman sources, and if so, to what extent and perspective were evaluated.