Kamu görevlileri disiplin hukukuna hakim olan ilkeler ve güvence mekanizmaları
Principles and guarantee mechanisms regarding the disciplinary law of civil servants
- Tez No: 874637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Kamu görevlileri disiplin hukukuna ilişkin ilke ve güvencelerin araştırılmasına ilişkin bu çalışmanın birinci bölümünde; idarenin yaptırım uygulama yetkisinin bir görünümü ifade eden, disiplin cezası işlemi kamu görevliliği statüsü odağında incelenmektedir. Bu incelemede, disiplin cezanın idari işlem olma niteliği, suç genel teorisi üzerinden ele alınarak, disiplin suçunun unsurları belirlenmektedir. Disiplin cezası işleminde tipiklik unsurunun gerçekleştirilmesi bağlamda, idarenin bağlı yetki içerisinde olduğu ve takdir yetkisine sahip olduğu alanlarda bu yetkinin sınırlılıkları açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, hukukun genel ilkesi olarak korunan, AİHS md. 7 ve Anayasa md. 38 hükmü ile açıkça güvence altına alınan suç ve cezanın kanuniliği ilkesi, idarenin kanuniliği ilkesi ile birlikte değerlendirilmeye alınmaktadır. Hukuk devletinin zorunlu unsurları olarak kabul edilen hukuki belirlilik ve hukuki öngörülebilirliğin sağlanması için gerekli olan koşulların, disiplin hukuku düzenlemelerinde varlığı aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde disiplin soruşturması aşamasında ve disiplin cezasının tesis edilmesinde, adil yargılanma hakkının gereklerinin sağlanmasına ilişkin değerlendirme yapılmaktadır. Kamu görevlileri disiplin hukukuna ilişkin olarak Anayasa md. 129/2 hükmünde özel olarak düzenlenen ve Anayasa md. 36 ve AİHS md. 6 hükmünde güvence altına alınan savunma hakkının etkin ve etkili biçimde kullanılması, silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkesi ışığında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study on the investigation of principles and guarantees regarding the disciplinary law of civil servants, the action of disciplinary punishment, which expresses a view of the public administration's authority to impose sanctions is examined in the focus of civil servant status. In this study the administrative action character of the disciplinary punishment is handled through the general theory of crime to determine the elements of the disciplinary punishment. In the context of realizing the element of typicality in the action of disciplinary punishment, the limitations of this authority are tried to be explained in the areas where the administration is under the subordinate authority and has discretion. In the second part of the study, the principle of legality of crime and punishment, which is protected as a general principle of law and explicitly guaranteed by the provisions of article 7 of the ECHR and article 38 of the Constitution, is evaluated together with the legality of the administration. The existence of the conditions necessary for the provision of legal certainty and legal predictability, which are accepted as mandatory elements of the rule of law, is tried to be clarified in the disciplinary law regulations. In the third part of the study, an evaluation is made regarding the right to a fair trial at the stage of disciplinary investigation and establishment of disciplinary punishment. In this context, regarding the disciplinary law of civil servants, the effective use of the right of defense, which is specifically regulated in Article 129/2 of the Constitution and guaranteed in Article 36 of the Constitution and Article 6 of the ECHR is examined in the light of the principle of equality of arms and adversarial trial.