Erişkin popülasyona ait bilgisayarlı tomografi görüntülerinde orbita'nın geometrik morfometrik analizi
Geometric morphometric analysis of orbita in computed tomography images of the adult population
- Tez No: 874643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı morfometrik ve geometrik morfometrik yöntemler kullanılarak orbita'da cinsiyet, yaş, taraf ve orbital indekse bağlı şekil değişikliklerini analiz etmektir. Yöntem: Çalışmamızda 20-90 yaş aralığındaki kişilere ait 180 (88 erkek ve 92 kadın) Bilgisayarlı Tomografi görüntüsü 3D Slicer programı kullanılarak 3 boyutlu görüntülere dönüştürüldü. Bu görüntüler üzerinde orbital uzunluk ve genişlik ölçümleri yapıldı ve orbital indeks hesaplandı. Görüntüler üzerinde 36 adet landmark işaretlendi. MorphoJ programında Procrustes analizi ve temel bileşen analizi yapılarak cinsiyet, yaş, taraf ve orbital indekse bağlı şekil değişikleri incelendi. Bulgular: Orbital indeks kadınlarda erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı daha büyüktü. Erkek ve kadınlar arasında istatistiksel olarak anlamlı şekil farklılıkları vardı. Orbital, nazal ve zygomatik bölgeler seksüel dimorfizm gösteren alanlardı. Yaşa bağlı şekil değişikliklerinin istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte erkeklerde orbital, kadınlarda orbital, nazal ve zygomatik bölgelerde olduğu görüldü. Orbital indeks ve tarafa bağlı istatistiksel olarak anlamlı şekil farklılıkları olmadığı bulundu. Sonuçlar: Çalışmamızda orbita'da cinsiyet, yaş ve orbital indekse bağlı şekil farklılıkları olduğu tespit edildi. Bu şekil farklılıkların bilinmesi özellikle orbital rekonstrüksiyon gibi plastik cerrahi prosedürlerinde önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyze shape changes in the orbit due to sex, age, side and orbital index using morphometric and geometric morphometric methods. Methods: In our study, 180 (88 males and 92 females) Computed Tomography images of individuals aged 20-90 years were converted into 3D images using 3D Slicer program. Orbital length and width measurements were made on these images and orbital index was calculated. 36 landmarks were marked on the images. Procrustes analysis and principal component analysis were performed in MorphoJ program to examine shape changes due to sex, age, side and orbital index. Results: The orbital index was statistically significantly larger in females than males. There were statistically significant shape differences between males and females. Orbital, nasal and zygomatic regions showed sexual dimorphism. Age-related shape changes, although not statistically significant, were observed in the orbital region in males and in the orbital, nasal and zygomatic regions in females. There were no statistically significant shape differences depending on orbital index and side. Conclusion: In our study, it was determined that there are shape differences in the orbit depending on sex, age and orbital index. Knowledge of these shape differences is especially important in plastic surgery procedures such as orbital reconstruction.