Çorum Hasan Paşa İl Halk Kütüphanesinde bulunan bazı yazma eserlerin cilt kapakları
Volume covers of some manuscripts in Çorum Hasan Pasha Provincial Public Library
  1. Tez No: 874654
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM EDA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
“Çorum Hasan Paşa İl Halk Kütüphanesinde Bulunan Bazı Yazma Eserlerin Cilt Kapakları”isimli tez çalışmamızda 116 adet cilt kapağı bilimsel yöntemlerle incelenmiştir. İncelenen her eserin demirbaş numarası, adı, müellifi, yaprak sayısı, satır sayısı, ölçüleri, yazıldığı tarih, istinsah tarihi, yazı türü, dili, cilt yapım malzemesi, cilt süslemesinde kullanılan renkler, bezeme, kâğıt türü, konuları içeren her bir eser hazırlanan katalog fişine göre detaylı bir şekilde incelenmiştir. Her cildin fotoğraf ve çizimi de yan yana getirilerek katalog kısmına eklenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölüm giriş kısmında; konunun tanımı, amacı ve önemi, çalışmanın yöntem ve sınırlandırılması, konu ile ilgili yayınlar, Çorum'un tarihçesi Kütüphanenin tarihçesi, Hasan Paşa'nın hayatı ve el yazması nedir? Başlıkları ile ele alınmıştır. İkinci bölümde cilt sanatının tanımı, cilt sanatının tarihçesi, cilt sanatında kullanılan malzemeler, mücellitler ve teşkilatı, cilt sanatı ve üslupları, kitap cildini oluşturan bölümler, cilt çeşitleri, cilt sanatında kullanılan süslemeler, cilt sanatında kullanılan yapım ve teknikler başlıkları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde belirlenen eserlerin katalog bilgilerine ve fotoğraflarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde hazırlanan katalog fişine göre konumuza dahil ettiğimiz 116 adet cilt kapağı detaylı bir şekilde incelendikten sonra değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgu ve veriler sonuç kısmında derlenmiş, kaynakça ve ekler ile tezimiz son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“The Covers of Some Manuscripts in the Çorum Hasan Pasha Provincial Public Library”, 116 volume covers were examined with scientific methods. The catalog prepared for each work, which includes the inventory number, name, author, number of leaves, number of lines, dimensions, date of writing, date of copying, type of writing, language, binding material, colors used in binding decoration, decoration, paper type, subjects of each work examined. It was examined in detail according to the receipt. Photographs and drawings of each volume have been brought side by side and added to the catalog section. In the introduction part of the first part of the thesis, which consists of three parts; What is the definition of the subject, its purpose and importance, the method and limitation of the study, publications on the subject, the history of Çorum, the history of the library, the life and manuscript of Hasan Pasha? It is discussed with its titles. In the second chapter, the definition of bookbinding art, the history of bookbinding art, the materials used in bookbinding art, bookbinders and their organization, bookbinding art and styles, the sections that make up the book binding, binding types, decorations used in bookbinding art, production and techniques used in bookbinding art are discussed. In the third section, catalog information and photographs of the selected works are included. According to the catalog voucher prepared in the third section, the 116 volume covers we included in our topic were evaluated in detail after being examined in detail. The findings and data obtained were compiled in the conclusion section, and our thesis ended with the bibliography and appendices.