Ters yüz öğrenmeye ilişkin fen bilimleri öğretmen adaylarının algılarının belirlenmesi: Bir karma araştırma yöntemi çalışması
Determination of perceptions of science teacher candidates for flipped learning: A mixed research method study
- Tez No: 874653
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı ters yüz öğrenmeye ilişkin fen bilimleri öğretmen adaylarının algılarını belirlemektir. Çalışma karma yöntem ve eş zamanlı desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim gören ve küme örneklemeyle seçilen 155 fen bilimleri öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubunu amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen altı fen bilimleri öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nicel veriler“Öğretmen Adaylarının Ters Yüz Öğrenme Algılarına Yönelik Ölçek (ÖATYÖAYÖ)”ile, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik analizleri aracılığıyla, nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Nicel verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Buna göre katılımcıların algıları orta düzeydedir. Katılımcıların toplam puanları arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Üçüncü sınıflar lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Katılımcıların algıları model hakkında bilinenler, modelin avantaj ve dezavantajları, öğretmenin bu süreçteki görevi, ölçme değerlendirme süreci gibi boyutları ile irdelenmiştir. Katılımcılara göre bu model dersi verimli hale getirmekte ve anlamlı öğrenme sağlamaktadır. Diğer yandan, videoların hazırlanma süresinin çok uzun olduğunu, öğrencilerin videoları izlemediklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak katılımcıların ölçekten aldığı puanlar ile görüşmede verdikleri cevaplar uyuşmaktadır. Öğretmen adaylarının deneyimlerinin arttırılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perceptions of pre-service science teachers about flipped learning. The study was conducted using mixed methods and simultaneous design. The sample consisted of 155 pre-service teachers and selected by cluster sampling studying at a state university in 2022-2023 academic year. The study group consisted of six pre-service teachers selected purposive sampling. Quantitative data were collected using the“Scale for Preservice Teachers' Perceptions of Flipped Learning (SCFLPTS)”and qualitative data were collected through semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed through descriptive and inferential statistical analysis and qualitative data were analyzed through content analysis. Independent samples t-test and one-way ANOVA were used to analyze quantitative data. According to this, participants' perceptions are at a moderate level. There is no statistically significant difference between the total scores of the participants in terms of gender. There is a statistically significant difference in favor of third graders. The perceptions of the participants were examined with dimensions such as what is known about the model, the advantages and disadvantages, the role of the teacher, the measurement and evaluation process. According to the participants, this model makes the lesson efficient and provides meaningful learning. On the other hand, they stated that the preparation time of the videos was too long and that the students did not watch the videos. In conclusion, the scores of the participants on the scale and the answers they gave in the interview were consistent. It was suggested that the experiences of pre-service teachers should be increased.