Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının alan bilgisi sınav kaygıları ile akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical education and sports teachers field knowledge EXAM concerns and academic motivation levels
- Tez No: 764684
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının alan bilgisi sınav kaygıları ile akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma grubumuzu 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim öğretim gören üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinden 350 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Özsarı (2008) tarafından geliştirilen Öğretmenlik Merkezi Sınavı Kaygı Ölçeği; öğrencilerin akademik motivasyon düzeylerinin ölçülmesi için Vallerand ve arkadaşları (1992) tarafından geliştirilen ve Karataş (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Akademik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programına kaydedilerek istatistiki işlemler bu program vasıtası ile yapılmıştır. Normallik durumunun belirlenmesi için normal dağılım eğrilerine, çarpıklık-basıklık katsayılarına ve Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarına bakılmıştır. Frekans analizi, ikili değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla t-testi, üç ve daha fazla değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla One Way Anova (LSD) testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla Pearson Correlation ve Regression testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; The aim of this study is to examine the relationship between physical education and sports teacher candidates' content knowledge exam anxiety and academic motivation levels. Our study group consists of 350 students from the third and fourth grade students studying at Erciyes University Faculty of Sport Sciences in the 2021-2022 academic year. As data collection tools in the research; The Education Center Exam Anxiety Scale developed by Özsarı (2008); Academic Motivation Scale, which was developed by Vallerand et al. (1992) and adapted into Turkish by Karataş (2011), was used to measure students' academic motivation levels. The data obtained from the scales were recorded in the SPSS 20.0 package program and statistical operations were carried out through this program. In order to determine the normality, normal distribution curves, skewness-kurtosis coefficients and Kolmogorov-Smirnov test results were examined. Frequency analysis, t-test to determine differences according to binary variables, and One Way Anova (LSD) test to determine differences according to three or more variables were used. Pearson Correlation and Regression tests were performed to analyze the relationship between variables.