STEM temelli laboratuvar uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimsel yaratıcılık, bilimsel süreç ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of STEM-based laboratory practices on science teacher candidates' scientific creativity, scientific process and 21st century skills
- Tez No: 953666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK BOSTAN SARIOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, STEM yaklaşımının 3. sınıf Fen Bilgisi öğretmen adaylarının“Fen Öğretimi Laboratuvar Uygulamaları I”dersi kapsamında STEM uygulamaları gerçekleştirmelerinin öğretmen adaylarının bilimsel yaratıcılık, bilimsel süreç becerileri ve 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada tek grup ön test- son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Balıkesir ilinde bir devlet üniversitesinin 3. sınıfında öğrenim görmekte olan 29 fen bilgisi öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Bilimsel Yaratıcılık Testi'', ”Bilimsel Süreç Becerileri Testi“ ve ”Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Ölçeği'' kullanılmış; bu ölçekler uygulama öncesinde ve sonrasında öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılıma uyum sağlamadığı için Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, STEM yaklaşımının her üç beceri alanında da anlamlı bir fark yaratmadığı görülmekle birlikte öğretmen adaylarının bu beceri alanlarında toplam puanlarının olumlu bir artışa sahip olduğu da gözlenmiştir. Çalışma sonucunda, öğretmen adaylarının bu tür uygulamalardan nasıl daha fazla yararlanabileceğine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of STEM approach on the scientific creativity, scientific process skills and 21st century skills of pre-service 3rd grade science teachers' performing STEM applications within the scope of“Science Teaching Laboratory Practices I”course. A one-group pretest-posttest weak experimental design was used in the study. The study was conducted with 29 pre-service science teachers studying in the 3rd grade of a state university in Balıkesir province in the 2024-2025 academic year.“Scientific Creativity Test”,“Scientific Process Skills Test”and“Multidimensional 21st Century Scale”were used as data collection tools in the study; these scales were applied to pre-service teachers before and after the application. SPSS 20.0 statistical program was used to analyze the data obtained. Since the data did not fit the normal distribution, they were analyzed with Wilcoxon signed-rank test. In line with the findings obtained, it was observed that the STEM approach did not create a significant difference in all three skill areas, but it was also observed that the total scores of pre-service teachers in these skill areas had a positive increase. As a result of the study, suggestions were made on how pre-service teachers can benefit more from such applications.