Pandemi dönemi tüketici kredileri dağılımı ve geri ödenme durumları
Distribution and repayment situations of consumer loans during the pandemic period
- Tez No: 874737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN HANDE SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pandemi dönemi tüm dünyada insani olarak ağır yaptırımlarla geçirilmiş bir süreçtir. Ancak Covid-19 salgının sebep olduğu sosyal ve ekonomik sorunlar halen devam etmektedir. Pandemi döneminde kısıtlanan insan hareketliliği birçok sektörü ve çalışanları derinden etkilemiştir. Pandemi gibi olağan dışı ve geleceğe dair belirsizliğin hâkim olduğu dönemlerde bireylerin cari finansman ihtiyaçları ve finansmana erişimleri önem arz etmektedir. Pandeminin etkilerini hafifletebilmek için birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de ekonomik hayatı düzenlemek ve bireylerin ekonomik refahını arttırmak için finansal teşvik kararları almıştır. Bu kararların amacı hem takipli-takipsiz kredi borcu olan bireylerin kredi borçlarının ertelenmesi hem de bireylerin günlük hayatlarını devam ettirebilecekleri finansmanın sağlanmasıdır. Bu anlamda kamu bankaları tarafından bireylere yönelik olarak geri ödemesiz dönemler içeren düşük faizli, orta vadeli tüketici kredileri sunulmuştur. Bu doğrultuda, Türkiye'de 2012-2022 yılları arasında tüketici kredilerinin gelişimi, dağılımı ve sorunlu kredilere ilişkin veriler incelenerek, pandemi öncesi ve pandemi döneminde kullandırılan tüketici kredileri arasındaki ilişki genel hatlarıyla analiz edilmiştir. Çalışmada, Türkiye'de pandemi döneminde hane halklarının tüketici kredileri yoluyla borçlanma eğilimleri ve tüketici kredilerinin geri ödenme durumları kurumsal veriler ve literatür taraması yardımıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma verileri göstermektedir ki; pandemi döneminde uygulanan genişlemeci para politikası kapsamında, bireylere kullandırılan tüketici kredilerinin takibe dönüşüm oranında ve tüketici kredisi borcunu ödememiş kişi sayılarında artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The pandemic period is a process that has been subjected to heavy humanitarian sanctions all over the world. However, the social and economic problems caused by the Covid-19 epidemic still continue. Restricted human mobility during the pandemic period has deeply affected many sectors and employees. In extraordinary periods such as the pandemic and when uncertainty about the future prevails, individuals' current financial needs and access to finance are important. In order to alleviate the effects of the pandemic, Turkey, as in many countries, has taken financial incentive decisions to regulate economic life and increase the economic welfare of individuals. The purpose of these decisions is to both postpone the loan debts of individuals with tracked and non- tracked loan debts and to provide financing with which individuals can continue their daily lives. In this sense, low-interest, medium-term consumer loans with grace periods are offered to individuals by public banks. In this regard, the development and distribution of consumer loans and data on problem loans in Turkey between 2012 and 2022 were examined and the relationship between consumer loans granted before the pandemic and during the pandemic period was analyzed in general terms. In the study, it was tried to determine the borrowing tendencies of households through consumer loans and the repayment status of consumer loans during the pandemic period in Turkey with the help of corporate data and literature review. Research data shows that; within the scope of the expansionary monetary policy implemented during the pandemic period, it was observed that there was an increase in the rate of consumer loans granted to individuals becoming non-performing loans and in the number of people who have not paid their consumer loan debts.