Değişen toplumsal cinsiyet rollerinin reklamlardaki yansımaları: Televizyon reklamları örneği
Reflections of changing gender roles in advertisements: The example of television advertisements
  1. Tez No: 874738
  2. Yazar: RAHEL SULUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ÇEKİÇ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Biyolojik cinsiyetten farklı olarak bireylerden beklenen davranış kalıplarını yansıtan toplumsal cinsiyet rolleri; bireyin sürekli maruz kaldığı aile, okul, kitle iletişim araçları gibi yapılar tarafından canlı tutulmakta ve sonraki nesillere aktarılmaktadır. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler, kültürel etkileşimler ve kadının iş hayatında daha fazla yer almaya başlaması ile toplumsal cinsiyet rollerinde yaşanan değişimler de yine bu yapılar tarafından yansıtılmaktadır. Kitle iletişim araçlarında yer alan reklamlarda da bu yansıma ve aktarım açık bir şekilde görülmektedir. Reklamın, toplumsal cinsiyet rolleri ve bu rollerde meydana gelen değişimlerin aktarılmasındaki aracı rolü göz önünde bulundurulduğunda, reklamların toplumsal cinsiyet rollerinde yaşanan değişimlerin incelenmesi için oldukça önemli medya içeriklerinden biri olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı toplumsal rollerdeki değişimin yıllar içerisinde reklamlara nasıl yansıdığının incelenmesidir. Bu çalışmada, 1980-2020 yılları arasında yayınlanan televizyon reklamları, nicel içerik analizi ve betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Nicel içerik analizi ile 861 reklam analiz edilmiştir. Betimsel analizde ise amaçlı örneklem yolu ile toplanmış 32 reklam kategoriler doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender roles reflect behavioral patterns expected from individuals, unlike biological sex; It is kept alive by the structures to which the individual is constantly exposed, such as family, school, and mass media, and is passed on to the next generations. Today's technological developments, cultural interactions and the increasing involvement of women in business life and the changes in gender roles are also reflected by these structures. This reflection and transfer is clearly seen in advertisements in mass media. Considering the mediating role of advertising in conveying gender roles and the changes in these roles, it can be said that advertisements are one of the most important media contents for examining the changes in gender roles. In this regard, the aim of the study is to examine how the change in social roles is reflected in advertisements over the years. In this study, television advertisements broadcast between 1980-2020 were examined using quantitative content analysis and descriptive analysis method. 861 advertisements were analyzed with quantitative content analysis. In the descriptive analysis, 32 advertisements collected through purposive sampling were tried to be explained in line with the categories.