Rusya-Ukrayna Savaşı'nın nedenleri ve niteliği
Causes and nature of the Russian-Ukrainian War
- Tez No: 874750
- Danışmanlar: PROF. DR. NASUH USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Rusya-Ukrayna Savaşı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da çıkan en büyük savaş olması nedeniyle, uluslararası ilişkiler disiplini için büyük bir öneme sahiptir. Bu savaş, küresel güç rekabetinin arttığı ve uluslararası sistemde çok kutupluluk tartışmalarının yaşandığı bir dönemde gerçekleşmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya'nın yeniden güçlenme çabaları ve Ukrayna'ya yönelik saldırıları, bölgeyi ve uluslararası ilişkileri derinden etkilemiştir. Ancak savaşın kökenlerini ve karakterini tam olarak anlamak için detaylı bir analiz gerekmektedir. Bu çerçevede, savaşın uluslararası ilişkiler disiplini içinde incelenmesi ve farklı perspektiflerin göz önünde bulundurulması büyük önem taşımaktadır. Savaşın nedenlerinin ve etkilerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına katkı sağlayabilir. Bu çalışma, savaşın nedenlerini, karakterini ve uluslararası ilişkilerdeki dinamikleri anlamak için önemli bir adımı temsil etmektedir. Çalışmanın temel amacı, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın nedenlerini ve niteliğini ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Bu kapsamda, savaşı çıkartan nedenleri sistem, devlet ve birey düzeylerinde ele alan kuramsal bir metot ile hazırlanmıştır. Uluslararası ilişkiler disiplini içinde savaşların nedenlerini anlama çabasının ürünleri olan kuramsal yaklaşımları göz önünde bulundurarak, güncel bir savaş üzerinde uygulamaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın nedenlerini kuramsal ve bütüncül olarak ele alan ilk çalışma olması nedeniyle, Türkçe literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Russia-Ukraine War, as the largest conflict in Europe since World War II, holds significant importance for the discipline of International Relations. This war has occurred during a period of heightened global power competition and discussions on multipolarity in the international system. Following the dissolution of the Soviet Union, Russia's efforts to regain strength and its aggression towards Ukraine have profoundly affected the region and international relations. However, to fully understand the roots and character of the war, a detailed analysis is required. In this context, examining the war within the discipline of International Relations and considering different perspectives is of great importance. Correctly analyzing the causes and impacts of the war can contribute to the preservation of international peace and security. This study represents an important step in understanding the causes, character, and dynamics of the war in the context of international relations. The primary aim of the study is to thoroughly examine the causes and nature of the Russia-Ukraine War. In this scope, a theoretical method that addresses the causes of the war at the system, state, and individual levels has been employed. By considering theoretical approaches, which are the products of efforts to understand the causes of wars within the discipline of International Relations, an attempt has been made to apply them to a current war. In this context, as the first study which comprehensively and theoretically addressing the causes of the Russia-Ukraine War, it will make a significant contribution to the Turkish literature.