Olay yerinde 360 derece kamera ve sanal gerçeklik uygulamaları
360-degree cameras and virtual reality applications at crime scenes
- Tez No: 874801
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kamera, icadından günümüze kadar defalarca evrimler geçirip teknolojik adaptasyon sürecini tamamlayarak adli bilimlerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Dijital kamera ile kaydedilen görüntülerin muhafaza edilmesinin kolay olması, belirli bir zaman dilimini içine hapsetmesi gibi özellikleri onu alternatifi olmayan bir araç haline getirmiş, birçok davanın çözümüne de önemli katkılar sağlamıştır. Olay yeri görüntüleme esnasında kullanılan kamera türü, delillerin niteliğinin belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. Standart fotoğraf çekimi belirli bir nesnenin veya mekanın iki boyutlu görüntüsünü belgelerken, 3 boyutlu bir sahnenin tüm detaylarını yeterince yansıtamamaktadır. Olay yerinde bir uzmanın, her biri farklı bir zaman dilimini yansıtan görüntüler arasındaki zamansal birliği sağlaması mümkün değildir. Bu durum, delil olarak kaydedilen olay yeri görüntülerinin zamansal gerçekliğini uzmanın inisiyatifine bırakarak delillerin doğru bir şekilde yorumlamasını zorlaştırabilmektedir. Bu tez çalışmasında, açık alan ve kapalı mekanda kurulan iki ayrı olay yeri senaryosu üzerinden 360 derece kamera ve sanal gerçeklik teknolojilerinin, geleneksel görüntüleme yöntemlerine ne şekilde destek verebileceği incelenmiştir. Bu amaçla, Adana Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak standart fotoğraf, 360 derece fotoğraf ve 360 derece video çekimi yöntemleriyle karşılaştırmalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Olay yeri inceleme ekipleri, gerçek delillerle donatılmış senaryolar çerçevesinde rutin prosedürleri yerine getirirken, olay yerinde araştırmacı tarafından farklı görüntüleme işlemleri uygulanmıştır. Tez çalışmamız, olay yerinde geleneksel görüntüleme yöntemlerinin sınırlılıklarının üstesinden gelmede 360 derece görüntü ve sanal gerçeklik teknolojilerinin nasıl katkı sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda bu teknolojilerin avantajlarını ve dezavantajlarını- olay yeri bağlamı dışında mağdur, tanık ve sanıklar çerçevesinde kullanımını tartışarak- adli bilimlerdeki potansiyel uygulamalarını literatüre dayalı olarak değerlendirmiştir. Bu tez çalışmasında olay yeri görüntüleme kaynaklı sorunların 360 derece kamera ve sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak giderilebileceği düşünülmektedir. Yapılacak bu çalışma halen uygulanmakta olan olay yeri görüntüleme tekniklerine bir alternatif değil, görüntülerin güvenilirliğini arttıracak destekleyici bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Since its invention, the camera has undergone numerous evolutions and technological adaptations, becoming an indispensable part of forensic science. The ease of preserving images captured by digital cameras, which encapsulate a specific moment in time, has made it an irreplaceable tool, significantly contributing to the resolution of many cases. The type of camera used during crime scene documentation plays a crucial role in determining the quality of evidence. While standard photography captures a two-dimensional image of a specific object or location, it fails to adequately represent all the details of a three-dimensional scene. It is impossible for an expert at a crime scene to achieve temporal consistency among images that each reflect a different time frame. This issue leaves the temporal reality of the crime scene images up to the expert's discretion, complicating the accurate interpretation of evidence. This thesis examines how 360-degree cameras and virtual reality technologies can support traditional imaging methods through two crime scene scenarios set in both open and enclosed spaces. In collaboration with the Adana Provincial Police Department's Crime Scene Investigation Branch, a comparative study was conducted using standard photography, 360-degree photography, and 360-degree video recording methods. During the routine procedures within scenarios equipped with real evidence, various imaging techniques were applied by the researcher. Our thesis demonstrates how 360-degree imaging and virtual reality technologies can help overcome the limitations of traditional imaging methods. It also evaluates these technologies' advantages and disadvantages in the context of crime scenes, as well as their potential applications in forensic science, considering the perspectives of victims, witnesses, and suspects. However, the job of the crime scene team is not to interpret the crime scene but to deliver the evidence proving the truth as it is to the relevant authorities. In images captured in 360 degrees, ultra-wide-angle lenses are used, allowing these cameras to record the space and time as they are. Moreover, detecting manipulation and tampering in images captured in 360 degrees is often possible even with the naked eye. In this thesis, it is believed that issues arising from crime scene imaging can be addressed using 360-degree cameras and virtual reality goggles. This study is not an alternative to the currently applied crime scene imaging techniques but a supportive application that enhances the reliability of images.