Bazı aminoantipirin türevlerinin bakır(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of copper(II) complexes of some aminoantipyrine derivatives
  1. Tez No: 874814
  2. Yazar: ZEYNEP PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, bir pirazolon türevi olan 4-aminoantipirin temelli Schiff baz ligandları elde edilmiş, bu ligandların piridin türevi olan yardımcı ligandlar varlığında özgün bakır(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen ligandların ve komplekslerin yapısal karakterizasyonları elementel analiz ve spektroskopik yöntemlerle (IR, UV-Vis, ESI-MS, 1H-NMR) araştırıldı ve komplekslerin tek kristal yapısı X-ışını kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Sentezlenen komplekslerin biyolojik aktiviteleri, CUPRAC yöntemi ile antioksidan kapasitelerinin ve MTT testi ile MDA-MB-231 insan meme kanseri, HT-29 insan kolon kanseri ve HUVEC insan umbilikal ven endotel hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkilerinin incelenmesiyle değerlendirilmiştir. Tüm komplekslerin kare piramidal geometride olduğu görülmüştür. MTT sonuçları, K1, K4 ve K5 komplekslerinin MDA-MB-231 hücre hattına karşı, ve K4 kompleksinin de HT-29 hücre hattına karşı sitotoksik aktivite sergilediğini göstermiştir. HUVEC hücre hattında ise tüm bileşiklerin cisplatine oranla çok daha az toksik olduğu görülmüştür. 4-Aminoantipirinin ve bakır(II) komplekslerinin biyolojik önemi dikkate alındığında, bu çalışma bu sınıftan metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve potansiyel biyolojik özellikleri açısından literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Schiff base ligands based on 4-aminoantipyrine, a pyrazolone derivative, were obtained and novel copper(II) complexes of these ligands were synthesized in the presence of pyridine derivative secondary ligands. The characterizations of the synthesized ligands and complexes were investigated by elemental analysis and spectroscopic methods (IR, UV-Vis, ESI-MS, 1H-NMR) and the single crystal structure of the complexes was elucidated by X-ray diffraction method. The biological activities of the obtained complexes were evaluated by examining their antioxidant capacity by CUPRAC method and their cytotoxic effects on MDA-MB-231 human breast cancer, HT-29 human colon cancer and HUVEC human umbilical vein endothelial cell lines by MTT assay. All complexes were found to have square pyramidal geometry. MTT results showed that K1, K4 and K5 complexes exhibited cytotoxic activity against MDA-MB-231 cell line and K4 complex against HT-29 cell line. In HUVEC cell line, all compounds were found to be much less toxic than cisplatin. Considering the biological importance of 4-aminoantipyrine and its copper(II) complexes, this thesis will contribute to the literature in terms of synthesis, characterization and potential biological properties of this class of metal complexes.