Platelet ilişkili parametrelerin gram negatif bakteriyemiyi öngörme ve hastalık prognozuyla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of platelet-related parameters with prediction of gram negative bacteremia and disease prognosis
  1. Tez No: 874815
  2. Yazar: ANIL AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Platelet ilişkili parametrelerin Gram negatif bakteriyemiyi öngörmede ve prognozundaki rolünü değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: 1 Aralık 2020 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemize başvuran, Gram-negatif bakteriyemi tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Dahil edilen hastalar Gram negatif bakteriyemisi olup sepsisi olan ve Gram negatif bakteriyemisi olup sepsisi olmayan hastalar şeklinde iki gruba ayrılmış olup, ek olarak sağlıklı kontrol grubu eklenmiştir. Hastalara ait klinik veriler, laboratuvar sonuçları retrospektif olarak hastane otomasyon sisteminden elde edilmiştir. Veriler değerlendirilerek platelet ilişkili parametrelerin Gram negatif bakteriyemiyi öngörmede ve prognozundaki rolü irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the role of platelet-related parameters in predicting and prognosing Gram-negative bacteremia. Materials-Methods: Patients diagnosed with Gram-negative bacteremia who were admitted to our hospital between December 1, 2020 and December 31, 2022 were examined retrospectively. The included patients were divided into two groups: patients with Gram-negative bacteremia but sepsis and patients with Gram-negative bacteremia but no sepsis, and a healthy control group was added. Clinical data and laboratory results of the patients were obtained retrospectively from the hospital automation system. The data were evaluated and the role of platelet-related parameters in predicting and prognosing Gram-negative bacteremia was examined.