Katılımcılık bağlamında yerel yönetimlerde gençlik çalışmalarının değerlendirilmesi: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği
Evaluation of youth work in local governments in the context of participation: The case of Balıkesir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 874837
  2. Yazar: BATUHAN AKSELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarihsel süreç içerisinde her alanda gerçekleşen değişimler, araştırmanın temel aldığı katılımcılık, yerel yönetim ve gençlik kavramlarında da kendini hissettirmiştir. Katılımcılık ekseninde düşünüldüğünde, yerel yönetimler eliyle yürütülen gençlik çalışmalarının, değişen vatandaşlık bilincinin de etkisiyle yapılan çalışmalarda ve yasalarda kendine yer bulmaya başladığı gözlemlenmiştir. Çalışmada ilk olarak literatür taraması yapılmış, kavramların zaman çizgisinde gelişimine odaklanılmıştır. Ardından, yasal süreçler ve gelişmeler değerlendirilerek hem yerel yönetimlerin hem de gençliğin katılımcılık kavramı bağlamında nasıl ele alındığı incelenmiştir. İlgili alanyazından sonra Balıkesir örneği üzerinden, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Kent Konseyi ve merkezi yürütmenin bir organı olmasına rağmen yerel yönetimler ile sürekli iş birliği içerisinde çalışan Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ele alınmıştır. Bu kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilen gençlik faaliyetlerinin katılımcılığa etkisi ve gücü değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The changes that have occurred in various fields throughout history have also made themselves felt in the concepts of participation, local governance, and youth on which the research is based. When considered within the framework of participation, it is observed that youth studies carried out by local governments have begun to find their place in activities and legislation, influenced by the changing consciousness of citizenship. The study first conducted a literature review and focused on the development of concepts along the timeline. Subsequently, Then, it was examined how the legal processes and developments were handled both in terms of local governments and in the context of the concept of youth participation. After the relevant literature, for the example of Balıkesir, Balıkesir Metropolitan Municipality, Balıkesir City Council and Balıkesir Provincial Directorate of Youth and Sports, which works in constant cooperation with local governments despite being an organ of the central executive, were examined. The study was completed by evaluating the impact and power of youth activities carried out through these institutions on participation.