Bal arılarının (Apis mellifera) beslenmesinde koloni fizyolojisi üzerine polen ve polenli ikame yemlerinin etkisinin belirlenmesi.
Determination of the effect of pollen and pollen substitute feeds on colony physiology in feeding of honey bees (Apis mellifera).
  1. Tez No: 874865
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEŞDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, bal arılarının beslenmesinde (Apis mellifera) koloni fizyolojisi üzerine polen ve polenli ikame yemlerinin etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu araştırmada, 6 farklı polen ikame diyeti ile beslenen ve beslenmeyen (kontrol) grupların bal verimi, popülasyon gelişimi, kışlama ve yaşama gücü, uçuş etkinliği, hırçınlık skorlaması, vitollegenin seviyesi, abdominal yağ miktarı, bağırsak ağırlığı, tüm gövde ve bölümlerinin (baş, Thorax, abdomen) ıslak ve kuru ağırlıkları ve Varroa destructor bulaşıklık oranları incelenmiştir. Diyetleri oluşturan protein kaynağı ham maddeler sırasıyla; polen (diyet I), Spirulina (Arthrospira platensis) tozu (diyet II), taze yumurta sarısı (diyet III), liyofilize laktozsuz süt tozu (diyet IV), yaş maya (diyet V) ve inaktif bira mayası ekstraktı (ApiProtein) (diyet VI)'dir. Bulgulara göre, 6 farklı diyetin protein içerikleri (diyet I, … ve diyet VI) sırasıyla; %6.97, %8.41, %6.36, %6.65, %6.85 ve %11.05 olarak tespit edilmiştir. Farklı diyetler (diyet I, … ve diyet VI) ile beslenen ve besleme yapılmayan (kontrol) grubun bal verimleri sırasıyla; 21.73±1.77, 21.54±1.96, 16.94±1.54, 16.45±1.51, 16.37±0.95, 20.51±0.74 ve 17.14±0.65 kg/koloni'dir (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of pollen and pollen substitute diets on colony physiology of honey bees (Apis mellifera). In this study, honey yield, population development, overwintering and survivability, flight efficiency, aggression scoring, vitellogenin level, abdominal fat content, gut weight, wet and dry weights of the whole body and its parts (head, Thorax, abdomen) and Varroa destructor infestation rates of groups fed with 6 different pollen substitute diets and non-fed (control) were investigated. The protein source raw materials of the diets were pollen (diet I), Spirulina (Arthrospira platensis) powder (diet II), fresh egg yolk (diet III), lyophilized lactose-free milk powder (diet IV), fresh yeast (diet V) and inactive brewer's yeast extract (ApiProtein) (diet VI). According to the results, the protein contents of 6 different diets (diet I, ... and diet VI) were 6.97%, 8.41%, 6.36%, 6.65%, 6.65%, 6.85%, and 11.05%, respectively. The honey yields of the group fed with different diets (diet I, ..., and diet VI) and no feeding (control) were 21.73±1.77, 21.54±1.96, 16.94±1.54, 16.45±1.51, 16.37±0.95, 20.51±0.74, and 17.14±0.65 kg/colony, respectively (P0.05).