Değişik kalsiyum silikat esaslı materyallerin rat bağ dokusu üzerindeki biyolojik özelliklerinin ve interlökin-6 salınımına etkilerinin incelenmesi
Evaluation of biological properties and il-6 immunoexpression of different calcium silicate based materials: An in vivo study in rats
- Tez No: 874866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE TÜRKOĞLU KAYACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Süt dişlerinde vital pulpa tedavilerinde (VPT) sıklıkla kullanılan kalsiyum silikat esaslı NeoPutty, Biodentine ve ThPT materyallerinin in vivo olarak rat bağ dokusu üzerindeki biyolojik özelliklerinin ve interlökin-6 (IL-6) salınımına etkilerinin incelemektir. Gereç ve Yöntem: Materyallerin, ratların subkutan dokusunda neden olduğu doku reaksiyonu NeoPutty MTA (NuSmile, ABD), Biodentine (Septodont, Fransa), ThPT (Bisco, ABD) ve kontrol grubu olarak boş polietilen tüplerin implantasyonundan sonra 7, 15, 30 ve 60. günlerde değerlendirilmiştir. Kesitler hematoksilen eozin ve Masson's Trikrom boyaları ile boyanarak morfolojik analiz yapılmış, inflamasyon ödem ve kapsül formasyonu değerlendirilmiştir. Kesitlerde IL-6 immünohistokimyasal analizi yapılmıştır. Veriler %5 anlamlılık düzeyinde Shapiro-Wilk normallik testi ve Dunn's çoklu karşılaştırma testine tabi tutuldu. Bulgular: 7 ve 15. günlerde Biodentine grubu diğer materyal gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek inflamasyon ve ödem göstermiştir. ThPT grubunun inflamasyonu ve IL-6 ekspresyonu en çok 15. günde bulunmuş, 30 ve 60. günlerde inflamasyon ve ödemi anlamlı olarak azalmıştır. 30. günde NeoPutty grubu diğer gruplara kıyasla daha yüksek inflamasyon, ödem ve IL-6 ekspresyonu göstermiştir. 60. günde ödem, inflamasyon ve IL-6 ekspresyonu tüm gruplarda azalmıştır. Bütün materyallerde ve tüm zamanlarda kapsül formasyonu gözlenmiştir. Sonuç: Çalışmada kullanılan kalsiyum silikat esaslı bütün materyallerin ödem, inflamasyon ve IL-6 ekspresyonunun şiddetinde 60. günde önemli bir azalma görülmüştür. Bu da bu materyallerin biyouyumlu materyaller olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the biological properties and their effects on interleukin-6 (IL-6) release of calcium silicate-based NeoPutty, Biodentine and ThPT materials used in vital pulp therapies (VPT) in primary teeth on rat connective tissue in vivo. Materials and Methods: The tissue reaction caused by the materials in the subcutaneous tissue of rats was evaluated at 7, 15, 30 and 60 days after implantation of NeoPutty MTA (NuSmile, USA), Biodentine (Septodont, France), ThPT (Bisco, USA) and empty polyethylene tubes as control group. Sections were stained with hematoxylin eosin and Masson's Trichrome stains for morphological analysis and inflammation, edema and capsule formation were evaluated. IL-6 immunohistochemical analysis was performed on the sections. Data were subjected to Shapiro-Wilk normality test and Dunn's multiple comparison test at 5% significance level. Results: At days 7 and 15, the Biodentine group showed significantly higher inflammation and edema than the other groups. Inflammation and IL-6 expression in the ThPT group was highest at day 15, and inflammation and edema decreased significantly at days 30 and 60. At day 30, the NeoPutty group showed higher inflammation, edema and IL-6 expression compared to the other groups. At day 60, edema, inflammation and IL-6 expression were reduced in all groups. Capsule formation was observed in all materials and at all times. Conclusion: All calcium silicate-based materials used in the study showed a significant decrease in the severity of edema, inflammation and IL-6 expression at 60 days. This indicates that these materials are biocompatible materials.