Güzel sanatlar liselerindeki kitap kapaklarının grafik tasarım açısından incelenmesi
An analysis of book covers in fine arts high schools in terms of graphic design
  1. Tez No: 874869
  2. Yazar: BURÇİN TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hedef kitlesi öğrenciler olan ders kitapları, rekabetçi yayıncılık anlayışı dışında kaldığı için, ister kapak isterse sayfa tasarımlarında gereken özenin gösterilmediği bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Geleneksel grafik tasarım süreçleri zahmetli ve kişisel beceri ağırlıklı olarak yapılırken, günümüzde dijital teknolojiler yardımı ile tasarımlar çok hızlı bir şekilde yapılır hale gelmiştir. Grafik tasarım her ne kadar dijital bir yapıya dönüşmüş olsa da içinde estetik bileşeninin olmadığı bir yapı düşünülemez. Güzel Sanatlar Liseleri, ülkemizde sanatla ilgili bireysel icra ya da sektörel yapıların ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş eğitim kurumlarımızdır. Sanatın ve estetiğin öğretildiği okullarda okutulan ders kitaplarında okulun alanına yakışır özenin ve yaklaşımın gösterilmesi büyük önem taşımaktadır. Fakat devlet tarafından ihale yolu ile hazırlanan kitaplarda kapak tasarımları, grafik tasarımın evrensel kavram ve ilkeleri çerçevesinde objektif olarak incelendiğinde çok da başarılı çalışmalar olmadığı hemen göze çarpmaktadır. Oysa ülkemizde yarım asra yaklaşan geçmişe sahip grafik tasarım eğitiminde binlerce mezunun yetiştiği, teknolojik ve sektörel açıdan dünyayla rekabet edebilen koşullar göz önüne alındığında düşük performanslı çalışmaların karşımıza çıkması çok manidardır. Hazırlanan tez çalışması ile bu konuda yaşanan olumsuzluklar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Seçenek olarak tasarlanan kapak tasarımları ile daha iyisine ulaşma yolunda kapı aralanmaya çalışılmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve ortaya konulan örnek çalışmalar kişisel boyut içerdiği için her türlü yorum ve eleştiriye açıktır.
Özet (Çeviri)
Since textbooks, whose target audience is students, are outside the competitive publishing approach, it is a fact that the necessary care is not shown in either cover or page designs. While traditional graphic design processes are laborious and mainly done by personal skills, nowadays designs have become made very quickly with the help of digital technologies. Although graphic design has turned into a digital structure, it is inconceivable to imagine a structure that does not have an aesthetic component in it. Fine arts high schools are educational institutions established in our country to meet the needs of individual performers or sectoral structures related to art. It is of great importance that the textbooks taught in schools where art and aesthetics are taught are given the attention and approach befitting the field of the school. But when the cover designs in the books prepared by the government through the tender are examined objectively within the framework of the universal concepts and principles of graphic design, it immediately stands out that there are not very successful studies. However, considering that thousands of graduates have been trained in graphic design education with a history approaching half a century in our country, technologically and sectoral competitive conditions with the world, it is very significant that we come across low-performing studies. With the prepared thesis study, the negativities experienced in this regard have been tried to be evaluated. With the cover designs designed as an option, the door has been tried to open on the way to achieving better. Since the evaluations made and the sample studies put forward contain a personal dimension, they are open to all kinds of comments and criticism.