The effects of public policy on the behaviors of impact investors: The Türkiye case
Kamu politikasının etki yatırımcılarının davranışlarına olan etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 874870
  2. Yazar: MERYEM EDİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki kamu politikasının etki yatırımcılarının davranışları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak yürütülmüş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'de etki yatırımı alanında deneyim sahibi, farklı sektörlerde görev yapan yönetici pozisyonundaki bireysel ve kurumsal yatırımcılardan oluşmaktadır. Araştırma bulguları, etki yatırımlarının tercih edilme sebeplerinin ve kamu politikalarının bu tercihler üzerindeki rollerinin çeşitli temalar altında toplandığını göstermektedir. Katılımcılar, küresel eğilimler, yeni iş fırsatları, çevresel ve sosyal sorumluluklar, finansal destekler ve regülasyonlar gibi faktörlerin etki yatırımını tercih etmelerinde önemli olduğunu belirtmişlerdir. Özellikle Paris Anlaşması gibi çevresel faktörler ve ESG uyumu, etki yatırımları için belirleyici unsurlar olarak öne çıkmıştır. Ayrıca, İslami finans enstrümanları, etki yatırımcıları için çeşitli yatırım fırsatları sunarak, sosyal ve çevresel kalkınma hedeflerine ulaşmalarında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple İslami finans enstrümanlarının etkinliğinin artırılması ve yatırımcıların bilinçlendirilmesi gibi alanlarda öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçları, kamu politikalarının etki yatırımlarını teşvik etmesi için stratejik ve uzun vadeli planlamaların yapılması gerektiğini, finansal teşvikler ve destek programlarının önemini, regülasyonların öngörülebilirliğinin yatırımcı güveni açısından kritik olduğunu ortaya koymaktadır. Son olarak, etki yatırımlarının geleneksel yatırımlara göre daha rasyonel olduğu ve uzun vadede karlılık potansiyelinin daha yüksek olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of public policy on the behavior of impact investors in Türkiye. The research was accomplished using the semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, and the data obtained were analyzed using the thematic analysis method. The sample of the study consists of individual and corporate investors in management positions who have experience in the field of impact investing and who work in different sectors in Türkiye. Research findings show that the reasons why impact investments are preferred and the roles of public policies on these preferences are grouped under various themes. Participants stated that factors such as global trends, new business opportunities, environmental and social responsibilities, financial supports, and regulations are important in choosing impact investing. In particular, environmental factors such as the Paris Agreement and ESG compliance have emerged as determining factors for impact investments. In addition, Islamic financial instruments play a crucial role in achieving social and environmental development goals by providing diverse investment opportunities for impact investors. For this reason, suggestions are presented in areas such as enhancing the effectiveness of Islamic financial instruments and raising investor awareness. The results of the research reveal that strategic and long-term planning is necessary for public policies to encourage impact investments, because of the importance of financial incentives and support programs, and the predictability of regulations is critical for investor confidence. It is also argued that impact investments are both more rationality compared to conventional investments and have a higher potential for long-term profitability.