Bütünleştirme eğitimi kapsamında öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sunulan destek eğitim hizmetlerinin paydaş görüşlerine dayalı olarak karşılaştırılması
Comparison of support services education provided to students with learning disabilities within the scope of inclusion, based on stakeholder opinions
  1. Tez No: 874944
  2. Yazar: BAHADIR İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırma, bütünleştirme bağlamında ilkokullarda ve ortaokullarda eğitim yaşantılarını sürdüren öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sunulan destek eğitim hizmetlerini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji deseni kullanılarak şekillendirilmiştir. Çalışma grubunu Mili Eğitim Bakanlığı bünyesinde, kaynaştırma/bütünleştirme sınıflarında eğitim alan öğrenme güçlüğü tanısına sahip öğrencilerin velileri, sınıf öğretmenleri, branş öğretmenleri, rehber öğretmenleri ve okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış, verilerin çözümlenmesi içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kaynaştırma/bütünleştirme eğitiminin ve destek eğitim hizmetlerinin, öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için gerekli ve faydalı olduğu, ekip çalışması ve işbirliği konularında paydaşların uyumlu çalıştıkları, destek eğitimin genel eğitimdeki çıktılara olumlu katkılar sunduğu görülmektedir. Ancak paydaşlar, genel eğitimdeki kalabalık sınıf mevcutlarının ve genel eğitim müfredat yoğunluğunun öğrenme güçlüğü olan öğrencileri olumsuz etkileyebildiğini ifade etmiştir. Bununla beraber çocuklarının eğitimleri ile yakından ilgilenen veliler kadar, öğrenme güçlüğü ve destek eğitim hizmetleri ile ilgili sınırlı bilgiye sahip velilerin de bulunduğu belirlenmiştir. Öte yandan destek eğitim odalarının eğitsel materyaller açısından yetersiz olduğu, fiziksel koşullarının geliştirilmesi gerektiği ve öğretmenlerin öğretimsel uyarlamalar konusunda güçlük yaşadığı görülmektedir. Bunlara ek olarak paydaşlar, destek eğitim hizmetleri ile ilgili öğretmenlerin mesleki bilgilerinin güncel tutulması için eğitim gereksinimi duyduğunu, üst kurumların daha sistematik denetim yapması gerektiğini, okul-aile-özel eğitimi kurumunun etkileşimlerini artırması gerektiğini önermektedir. Ayrıca paydaşlar, destek eğitim hizmetlerinin profesyonelleşmesi ve özel eğitim öğretmenleri tarafından yürütülmesi gerektiğini, politika yapıcıların sahadan bilgi almaları gerektiğini ve merkezi bütçeden destek eğitim hizmetlerine özel kaynak ayrılması önerilerini dile getirmiştir. Sonuç olarak destek eğitimin geliştirilmesi gereken taraflarına ek olarak, öğrenme güçlüğü olan öğrencilere olumlu kazanımlar sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was designed to investigate the support education services offered to students with learning disabilities who continue their education at primary and secondary school levels in the context of inclusion. The study was shaped using the phenomenology pattern, one of the qualitative research approaches. The working group consists of parents, classroom teachers, branch teachers, guidance counselors and school administrators of students diagnosed with learning disabilities who receive education in mainstreaming/inclusion classes within the Turkish Ministry of Education. The data of the research were collected through semi-structured interview forms, and the analysis of the data was carried out by content analysis. As a result of the research, it appears that mainstreaming/inclusion education and support education services are necessary and beneficial for students with learning disabilities, that stakeholders work harmoniously in teamwork and cooperation, and that support education makes positive contributions to the outcomes in general education. However, stakeholders stated that large class sizes and general education curriculum density in general education can negatively impact learners with learning disabilities. However, we see that there are parents who are closely interested in their children's education, as well as parents who have limited knowledge about learning disabilities and supportive education services. On the other hand, it is seen that the support education rooms are insufficient in terms of educational materials, their physical conditions need to be improved, and teachers have difficulties in making instructional adaptations. In addition, stakeholders suggest that teachers need training to keep their professional knowledge up-to-date regarding support education services, that higher institutions should carry out more systematic supervision, and that school-family-special education institution interactions should increase. Finally, stakeholders suggested that support education services should be professionalized and carried out by special education teachers, that policy makers should obtain information from the field, and that special resources should be allocated from the central budget to support education services. As a result, in addition to the aspects that need to be improved, it has been determined that supportive education provides positive gains to students with learning disabilities.