Cusup Turusbekov'un 'Acal Orduna', 'Ayçürök', 'Beş Moynoktogu Okuya' piyeslerinin edebi yönden incelenmesi
Literary review of Cusup Turusbekov's plays 'Acal Orduna', 'Ayçürök', 'Five Moynoktogu Read'
- Tez No: 874978
- Danışmanlar: PROF. DR. MAYRAMGÜL DIYKANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışma, Kırgız yazarlarından Cusup Turusbekov'un Acal Orduna (Ecel Yerine), Ayçürök ve Beş Moynoktogu Okuya (Beş Moynok'taki Olay) adlı piyeslerinin teknik ve içerik özelliklerinin incelenmesi üzerine yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kırgız tiyatro geleneği hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Cusup Turusbekov'un hayatı ve sanatı ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Bunun yanı sıra yazarın eserleri ile ilgili kısa bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Ecel Yerine, Ayçürök ve Beş Moynok'taki Olay piyeslerinin yapı unsurları, anlatım teknikleri ve muhteva özelliklerini incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise söz konusu eserlerin Halk Kültürü ve Motifleri ele alınmıştır. Dördüncü bölüm iki başlık altında değerlendirilmiştir. İlk başlık piyeslerin Latin alfabesine transkripsiyonudur. İkinci başlık ise Türkiye Türkçesine aktarımı şeklindedir. Çalışmanın sonunda, ele aldığımız eserlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Akabinde kaynakça, dizin yer verilmiştir. Ek olarak da incelediğimiz yazarla ilgili bazı görseller sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of the technical and thematic features of the plays Acal Orduna (Instead of Fate), Ayçürök, and Beş Moynoktogu Okuya (The Incident in Beş Moynok) by the Kyrgyz writer Cusup Turusbekov. The study consists of four parts. In the introduction section, information about the Kırgız Theater tradition is given. The first part of the study provides information about the life and art of Cusup Turusbekov. Brief information is given about the author's works, their dates of composition and contents. The second part examines the structural elements, narrative techniques, and content features of the plays Instead of Fate, Ayçürok, and The Incident in Beş Moynok. In the third chapter, the Folk Culture and Motifs of the works in question are discussed. The fourth chapter has been evaluated under two headings. The first title is the transcription of the plays into the Latin alphabet. The second title is its translation into Turkey Turkish. At the end of the study, a general evaluation of the works we discussed was made. Following this, bibliography and index are given. Additionally, some images about the author we examined are presented.