Doğal taşlarda kullanılan elektrolize kaplamalı elmas freze takımlarının aşınma mekanizmasının araştırılması
Investigation of the wear mechanism of electrolised coated diamond milling tools used in milling processes of natural stone
- Tez No: 874999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, doğal taşlar üzerinde elektrolize kaplamalı elmas freze takımlar kullanılarak yapılacak frezeleme işleminde amaç; en düşük maliyetle en yüksek üretim miktarına ulaşmak, maksimum yüzey kalitesi elde etmek ve freze takım ömürlerini en verimli şekilde kullanmaktır. İyi seçilemeyen işleme parametreleri, işlenen malzemenin bozulması, yüzey kalitesinin düşüklüğü ve freze takımlarının kullanım ömründen önce aşınması gibi ekonomik kayıplara da sebep olmaktadır. Taguchi deney tasarımının S/N oranı analizi olan“en küçük en iyi”yaklaşımına dayalı istatistiksel analizler yapılarak en uygun işleme parametreleri (Mermer için kesme hızı 188 m/dk, ilerleme hızı 1500 mm/dk; dolomitik mermer için kesme hızı 226 m/dk, ilerleme hızı 1500 mm/dk) bulunmuştur. Belirlenen parametrelere göre 1 m2'lik alan frezelemesinde elmas uçlardaki aşınma durumları tespit edilmiştir. Elektrolize kaplamalı elmas freze takımının en verimli halde kullanılması için optimum işleme parametrelerinin seçimi, ekonomikliğin sağlanmasında önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
This research, aim is to achieve the highest production quantity at the lowest cost, obtain maximum surface quality, and utilize diamond end mill tool life as efficiently as possible through the milling operation performed on marbles using electroplated diamond end mills. Poorly selected processing parameters can also cause economic losses such as deterioration of the processed material, poor surface quality, and premature wear of the end mills. Statistical analyses based on the“smaller-the-better”approach of Taguchi experimental design S/N ratio analysis were performed to find the most suitable processing parameters (for marble: cutting speed 188 m/min, feed rate 1500 mm/min; for dolomitic marble: cutting speed 226 m/min, feed rate 1500 mm/min). According to the determined parameters, the wear conditions of the diamond tips were detected during the milling of a 1 m2 area. The selection of optimum processing parameters is an important factor in ensuring the most efficient use of the electroplated diamond end mills and in achieving cost-effectiveness.