Türk vergi sisteminin vergi adaleti açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of the Turkish tax system in terms of tax justice
  1. Tez No: 875003
  2. Yazar: DURSUN BERK KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Vergi adaleti konusu tarih boyunca birçok düşünür ve yazarın ilgi alanını girmiştir. Bunun temelde olan nedeni ise adaletli bir vergi sisteminin kurulup, gelir dağılımının mümkün olduğunca hakkaniyetli olmasını sağlamak hem toplumda yaşayan bireyler hem de devlet açısından mühim bir konu olmasıdır. Adaletli bir vergi sisteminin inşa edilmesi içinde vergi sisteminde yer alan vergilerin vergi adaletini etkileyen unsurlar açısından sistemli ve doğru olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Bu unsurların vergi sistemini aksatacak şekilde sisteme etki etmesi şüphesiz vergi adaletini olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun içindir ki ülke sınırları içerisinde yaşayan bireylerin hem vergi toplayıcısı olan devlete olan güvenlerinin sağlaması hem de yine bu bireylerin, güvenin tesis edilmesi ile birlikte vergiye gönüllü uyumlarının sağlaması için vergi adaletini etkileyen unsurlar konulacak vergilerin etkinliği belirlenirken önemli oranda göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmada da bu noktalara değinilmiş vergi kavramının tarihsel öneminden yola çıkarak Türk vergi sisteminde mevcut olan vergiler açısından vergi adaletinin tesis edilmesi için vergi adaletini etkileyen unsurların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of tax justice has been of interest to many thinkers and writers throughout history. The main reason for this is that establishing a fair tax system and ensuring that the distribution of income is as equitable as possible is an important issue for both individuals living in society and the state. In order to build a fair tax system, the taxes in the tax system should be organized systematically and correctly in terms of the factors affecting tax justice. The impact of these factors on the tax system in a way that disrupts the tax system will undoubtedly negatively affect tax justice. For this reason, in order to ensure both the trust of individuals living within the borders of the country in the state, which is the tax collector, and the voluntary compliance of these individuals with the tax with the establishment of trust, the factors affecting tax justice should be taken into consideration significantly when determining the effectiveness of the taxes to be imposed. In this study, these points have been mentioned and the factors affecting tax justice have been evaluated in order to establish tax justice in terms of the taxes existing in the Turkish tax system based on the historical importance of the concept of tax.