Şifreleme algoritmalarının incelenmesi ve balon balığı (Blowfish) algoritması performans parametrelerinin geliştirilmesi
Investigation of encryption algorithms and improvement of Blowfish encryption algorithm performance parameters
  1. Tez No: 875011
  2. Yazar: ARDA ÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tez çalışmasında öncelikle, günümüzde kullanılan ya da kullanımdan kaldırılmış olmasına rağmen güncellenmiş sürümleri ile kullanımına devam edilen simetrik anahtarlı ve asimetrik anahtarlı şifreleme algoritmalarının çeşitli karşılaştırma parametreleri ile değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Ardından karşılaştırma içerisinde incelenen algoritmalardan bir tanesi olan Balon Balığı (Blowfish) Algoritması; lisans ve patent korumasına sahip olmaması, kullanımı herkese açık olması ve günümüzde henüz kriptanalizi gerçekleştirilememiş olması sebebiyle seçilerek tez çalışması içerisinde tüm yapısı diğer algoritmalarla birlikte teknik olarak incelenmiştir. Bu kapsamda Balon Balığı Algoritması içerisinde geliştirilen Yeni Gizli Anahtar yöntemi ile algoritma hızı arttırılırken güvenlik seviyesinde değişkenlikler oluşturulup tahmin edilmesi ve kriptanalizi zorlaştırılmıştır. Balon Balığı Algoritması incelenirken herhangi bir hazır kütüphane kullanılmadan Python programlama dilinde yazılım hazırlanmıştır. Ayrıca geliştirme öncesi ve geliştirme sonrası çalışmalar temelde aynı yapıya sahip iki betik üzerinde karşılaştırma değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly, the evaluation of symmetric key and asymmetric key encryption algorithms that are currently used or have been discontinued but are still in use with updated versions has been carried out with various comparison parameters in the thesis study. Then, one of the algorithms examined in the comparison, Then, one of the algorithms examined in the comparison, Blowfish Algorithm; It has been selected because it does not have license and patent protection, it is open to use for everyone and cryptanalysis has not been performed yet and its entire structure has been technically examined together with other algorithms in the thesis study. In this context, with the New Secret Key method developed in the Blowfish Algorithm, the algorithm speed has been increased while creating changes in the security level and making it difficult to predict and cryptanalyze. While examining the Blowfish Algorithm, the software has been prepared in the Python programming language without using any ready-made library. In addition, the comparison evaluation has been carried out on two scripts with the same structure in the pre-development and post-development studies.