STEM eğitiminin okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocukların sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of STEM education on social skills of 5-year-old children attending to the pre-school education
- Tez No: 875022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, "STEM eğitiminin okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocukların sosyal becerilerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni 5 yaş grubu çocuklara uygulanan STEM eğitimi, bağımlı değişkeni ise 5 yaş grubu çocukların sosyal becerileridir. Araştırmada ön-test/son-test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokullarına devam eden 5 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, Konya ili Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olan bağımsız anaokulları içerisinden, araştırmayı yürütecek olan öğretmenin görev yaptığı anaokulu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme ile belirlenmiştir. Örneklem grubunu, belirlenen anaokulunda okul öncesi eğitimini sürdürmekte olan 5 yaş grubu sınıflarından normal gelişim gösteren, uyum ve devamsızlık problemi olmayan ve daha önce STEM eğitimi almayan 20' si deney, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada deney grubu çocuklara, araştırmacı tarafından geliştirilen STEM eğitimi verilmiştir. Deney grubu çocuklarına, okul öncesi eğitim programına ek olarak 12 hafta boyunca haftada 1 gün ve günde 2 saat olmak üzere toplam 24 saatlik STEM eğitimi araştırmacı tarafından verilmiştir. Bu sürede kontrol grubu okul öncesi eğitim programına devam etmiş ve ek herhangi bir eğitim almamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ebeveynlere ve çocuklara dair demografik bilgilerin toplanması için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ayrıca STEM eğitiminin okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocukların sosyal becerilere etkisinin belirlenmesi amacıyla Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği 4-6 Yaş çocuklara uygulanmıştır. Ölçek örneklem grubundaki çocuklara ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel olarak analizinde çocuklara ve anne-babalara ait değişkenlerin betimlenmesinde frekans ve yüzde (%) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu çocuklarının ön test puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Gruplar için t-Testi, deney ve kontrol grubu çocuklarının son test puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Gruplar için t-Testi ve her iki grubun ön test/son test karşılaştırmalarında Bağımlı Gruplar için t-Testi kullanılmıştır. Değişkenlere ilişkin ortalamaların ölçüm zamanına ve deney ya da kontrol grubunda olmaya göre değişip değişmediğini incelemek için karma desenli ANOVA kullanılmıştır. Bütün analiz sonuçları için anlamlılık düzeyi p < .05 olarak belirlenmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde, STEM eğitimi uygulanmasından önce deney ve kontrol grubu çocuklarının sosyal becerileri ön-test puanları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmamıştır. STEM eğitimi alan deney grubundaki çocukların son-test puanları ile yalnızca okul öncesi eğitim programına devam eden kontrol grubundaki çocukların son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Hem kontrol hem de deney grubunu oluşturan çocukların son-test puan ortalamalarının ön-test puan ortalamalarından anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca deney grubundaki çocukların sosyal becerileri ön test ve son test puan ortalamaları farkının kontrol grubundaki çocukların sosyal becerileri ön test ve son test puan ortalamaları farkından anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgu, sosyal becerileri geliştirme açısından deney grubuna uygulanan STEM eğitiminin okul öncesi eğitim programından daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of STEM education on the social skills of 5-year-old children attending preschool education. The independent variable of the study was STEM education applied to 5-year-old children, and the dependent variable was the social skills of 5-year-old children. A quasi-experimental model with pre-test/post-test control group was used in the study. The population of the study consisted of 5-year-old children attending independent kindergartens affiliated to Konya Provincial Directorate of National Education in the 2023-2024 academic year. The sample of the study was determined as the kindergarten where the teacher who will conduct the research works among the independent kindergartens affiliated to the Karatay District Directorate of National Education in Konya province. The sample of the study was determined by convenient sampling, one of the non-random sampling methods. The sample group consisted of a total of 40 children, 20 of whom were in the experimental group and 20 of whom were in the control group, who had normal development, had no adaptation and absenteeism problems, and had not received STEM education before. In the study, the experimental group children were given STEM education developed by the researcher. In addition to the preschool education program, the experimental group children were given a total of 24 hours of STEM education by the researcher for 12 weeks, 1 day a week and 2 hours a day. During this period, the control group continued the preschool education program and did not receive any additional training. Personal Information Form was used as a data collection tool to collect demographic information about parents and children. In addition, in order to determine the effect of STEM education on the social skills of 5-year-old children attending preschool education, the Social Skills Assessment Scale was applied to 4-6-year-old children. The scale was applied to the children in the sample group as pre-test and post-test. In the statistical analysis of the findings, frequency and percentage (%) were used to describe the variables of children and parents. The t-Test for Independent Groups was used to compare the pre-test scores of the children in the experimental and control groups, the t-Test for Independent Groups was used to compare the post-test scores of the children in the experimental and control groups, and the t-Test for Dependent Groups was used for the pre-test/post-test comparisons of both groups. A mixed design ANOVA was used to examine whether the averages of the variables changed according to the measurement time and being in the experimental or control group. The significance level for all analysis results was set as p < .05. When the findings were evaluated, no significant difference was found between the social skills pre-test scores of the experimental and control group children before the STEM education was implemented. A significant difference was found in favor of the experimental group between the post-test scores of the children in the experimental group who received STEM education and the post-test scores of the children in the control group who only attended the preschool education program. It was determined that the post-test mean scores of the children in both the control and experimental groups were significantly higher than the pre-test mean scores. In addition, it was determined that the difference between the pre-test and post-test mean social skills scores of the children in the experimental group was significantly higher than the difference between the pre-test and post-test mean social skills scores of the children in the control group. This finding reveals that STEM education applied to the experimental group is more effective than the preschool education program in terms of developing social skills.