STEM eğitiminin anaokuluna devam eden 5 yaş çocuklarının yaratıcılık düzeylerine etkisi
Effects of STEM education on creativity levels of 5-year- old preschool children
  1. Tez No: 554748
  2. Yazar: AYTÜL ÜRET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada STEM eğitiminin 5 yaş çocuklarının yaratıcılıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan bağımsız bir anaokuluna devam eden toplam 30 çocuk oluşturmuştur. Ön test-son test-kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılan araştırmada, Milli Eğitim programı ile birlikte STEM eğitimi etkinlikleri uygulanan deney grubu ile sadece Milli Eğitim programı uygulanan kontrol grubu yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel A Formu ve Şekilsel B Formu”kullanılmıştır. Uygulama öncesi“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel A Formu”her iki gruba ön test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan çocuklara haftada üç defa olmak üzere 8 hafta boyunca STEM eğitimi etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda olan çocuklar ise MEB Okul Öncesi Eğitim Programına göre sürdürülen günlük eğitim- öğretim etkinliklerine devam etmiş, herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Etkinlik uygulamalarının sonunda her iki gruba son test olarak“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel B Formu”uygulanmıştır. Dört hafta sonrasında da deney grubuna aynı test kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of STEM education on creativity level of 5-year-old preschool children is examined. Participant group is attending a preschool, of Ministry of National Education (MoNE), in İstanbul in 2017-2018 academic year and 30 children in total. In this research quasi-experimental design is used with pretest, proof positive and permanence test. In experimental group MoNE program and STEM education is applied while control group was having only MoNE program. İn the researh, data is collected with“Personal Information Form”and“Torrance Test of Creative Thinking (TTCT) Figural A and B Form”. TTCT Figural A Form is used as pretest for each group. After this, STEM activities are applied for 3 times in a week, in total 8 weeks, in experimental group. Control group had daily routine regarding MoNE program in school. TTCT Figural B Form is applied as proof positive test for each group. After 4 weeks, the same test is used as permanent test for experimental group.