Foreign intervention, radicalization, and political violence: harakat al-Shabaab al-mujahideen in Somalia
Dış müdahaleler, radikalleşme ve siyasal şiddet: Somali'de eş-Şebab hareketi
- Tez No: 875036
- Danışmanlar: PROF. DR. TALHA KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmamız, 2001-2009 yılları arasında Somali'de meydana gelen siyasal şiddet olgusunun gelişimini, eş-Şebab hareketinin genel siyasi ortam içerisindeki radikalleşme süreçlerine odaklanarak incelemektedir. Radikalleşmenin, karmaşık, çok yönlü ve çekişmeli bir siyasi ortamda hak iddiasında bulunan bir sosyal hareketin uğradığı muhtemel sonuçlarından biri olarak ortaya çıktığını iddia ediyoruz. Bu araştırmanın temel bulguları şu şekildedir: eş-Şebab'ın radikalleşme dinamikleri daha çok iki siyasi etkileşim süreci içerisinde ortaya çıkmıştır. İlk süreç“radikalleşme başlangıcına”atıfta bulunmakta olup, 2002-2006 yılları arasında İslami gruplara karşı muhtelif savaş ağaları ve diğer muhalif güçler arasındaki çatışmacı dinamiklere kadar geri götürülebiliriz. Çünkü bu dönemde şiddetin belirli bir hedefe yönelik biçimi misilleme mekanizması aracılığıyla gerçekleşmiş ve çatışmaya ideolojik bir nitelik kazandırmıştır. Bu durum, daha sonra eş-Şebab olarak gündeme gelecek dağınık yapıdaki bireylerden oluşan sosyal ağın mobilizasyonunu tetiklemiştir. Bu çalışma“yoğunlaştırılmış radikalleşme”olarak tanımladığımız ikinci süreci, eş-Şebab'ın radikalleşme dinamikleri açısından en belirleyici faktör olarak görmektedir. Bu süreç, 2005-2009 yılları arasında Etiyopya'nın Somali'yi işgaliyle başlamış olup, eş-Şebab'ın taktiksel eylem repertuarını genişletmesine ve hedef tercihlerini daha kurumsal ve agresif bir şekilde dönüşümüne zemin hazırlamıştır. Siyasal şiddet ağırlıklı olarak güvenlik ve terörizm çalışmaları perspektifinden incelenmiş, yapılan araştırmalarda ise daha çok doğrudan 'devletsiz' ortama ve bunun örneğin anarşi ve terörizm gibi sonuçlarına vurgu yapılmıştır. Dahası bu disiplinler bireylerin bir takım psikolojik ya da ekonomik durumları, duygusal eğilimleri, eğitim seviyeleri ya da genetik aktarım yoluyla tevarüs eden birtakım özellikleri üzerinden radikalleşme eğilimlerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda Somali üzerine yapılan çalışmalar da istisna değildir. Tüm bu yaklaşımlar şiddeti ortaya çıkaran çatışmacı dinamiklerin tüm sürecini daha kapsamlı bir çerçevede ele almamıza pek imkân vermemektedir. Dolayısıyla bizim ortaya koyduğumuz çalışmamız ele aldığımız konuya yönelik farklı bir yaklaşım ortaya koymak suretiyle siyasal şiddet olgusunun, ilişkisel radikalleşme çerçevesindeki bir toplumsal hareketin kolektif hak iddia etme ve güç mücadelesinin meydana getirdiği gelgitlerinden ortaya çıktığını iddia etmektedir. Dolayısıyla bu araştırmamız, radikalleşme sürecini daha geniş bir siyasi bağlam içerisinde toplumsal hareketlerin mobilizasyonunun gerçekleştiği münferit etkileşim alanlarında analiz etmektedir. Bu çalışmada mekanizma temelli bir araştırma tekniği izlenmiş ve tümdengelim ve tümevarım yaklaşımları benimsenmiştir. Çalışmanın veri toplama yöntemi, Somali'nin başkenti Mogadişu'da çeşitli aktörlerle gerçekleştirilen kapsamlı yüz yüze mülakat süreçlerine ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Minnesota Üniversitesi'nde araştırma bursiyeri olarak geçirilen 12 aylık araştırma programına dayanmaktadır. Buna ek olarak, eş-Şebab'ın şiddet içeren siyasi eylemlerinin ortaya çıkışına ve şiddetlenme aşamalarına katkıda bulunan çeşitli mekanizma setlerini daha kapsamlı tespit etmek amacıyla ikincil kaynaklara yer verilmiştir. Sonuç olarak, radikalleşme sürecinin eş-Şebab bağlamında nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını, bu süreci ortaya çıkaran mekanizmaların zamanlamasına ve dizilişlerine atıfta bulunarak açıklamalar getirmek, bu tez çalışmasının temel inceleme alanını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development of political violence phenomenon in Somalia spanning from 2001 to 2009, with a particular focus on the radicalization processes on the part of Harakat al-Shabaab al-Mujahideen. We assert that radicalization emerges as one of the potential outcomes on the part of an organization in a political struggle that unfolds in a complex, multifaceted, and contentious political setting. The main findings of this research are as follows: Radicalization dynamics exerted their influence more within the two episodes of social interactions. The first episode refers to the“onset of radicalization,”which can be traced back to the conflictual dynamics between the faction leaders and other opposing forces vis-à-vis the Islamic groups and other rivals between 2002 and 2006, as the violence in targeted form took place through the mechanism of retaliation and added an ideological dimension to the conflict. It resulted in emboldening a network of dispersed individuals who later came to be known as al-Shabaab. The study regards the second episode as the most decisive factor. It begins with the Ethiopian intervention in Somalia between 2005 and 2009, which opened the floor for al-Shabaab to expand its tactical repertoire of action and modify its target preferences in a more institutionalized and aggressive manner, which we labeled“intensified radicalization.”Political violence has been predominantly examined from security and terrorism studies perspectives, putting much emphasis directly on the 'stateless' environment and its consequences, i.e., anarchy and terrorism. Moreover, such approaches focus on the radicalization tendencies of individuals with respect to their psychological dispositions, emotional tendencies, educational background, or certain characteristics transmitted through genetic inheritance. Nevertheless, these approaches do not allow us to capture the whole process of conflictual dynamics in violence at length, and Somali studies have been no exception. This research follows a distinct approach to the phenomenon under investigation. We argue that political violence unfolds from the ebb and flow of collective claim-making and struggle for power on the part of a movement organization in the relational radicalization framework. Therefore, this study analyzes the radicalization process within a broader political context across distinct arenas of interactions in which the mobilization of social movements takes place. This study follows a mechanism-based research technique and embraces deductive and inductive reasoning. Regarding data collection, it relies on comprehensive face-to-face interviews carried out in Mogadishu, Somalia, coupled with 12 months of the research program as a research scholar at the University of Minnesota, United States. Additionally, secondary resources have been used to identify and locate a diverse range of sub-mechanisms that contributed to the emergence and escalation phases of the violent political campaign of al-Shabaab. After all, explaining how and when the radicalization process unfolded on the part of al-Shabaab, referring to the timing and sequences, constitutes the central area of investigation of this research.