Kadın kooperatiflerinin sosyal gelişimdeki rolü: Sınırlı sorumlu kadıncık ana kadın girişim üretim işletme kooperatifi durum çalışması
The role of women's cooperatives in social development: Limited liability kadincik ana women's enterprise production business cooperative case study
  1. Tez No: 875066
  2. Yazar: İNCİ MİNE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GEDİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada ekonomik ve yerel kalkınmanın itici güçlerinden biri olan ve kadınların dayanışma ve gönüllülük esasıyla örgütlenmesi olarak kabul edilen kadın kooperatiflerinin yalnızca ekonomik gelişim ve yerel kalkınmanın anahtarı olmadığı ele alınmıştır. Yerelde ekonomik gelişimin önünü açan kadın kooperatiflerinin hem kendilerinde hem de içinde bulundukları toplumda sosyal farkındalık ve sosyal gelişim düzeylerine nasıl etki ettiklerini Nevşehir Hacıbektaş İlçesi'nde faaliyet gösteren Sınırlı Sorumlu Kadıncık Ana Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi üzerinden nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasıyla incelenmiştir. Bahse konu kooperatifin sosyal farkındalıklarının kooperatif sayesinde arttığı, sosyal gelişimlerine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed that women's cooperatives, which are one of the driving forces of economic and local development and are accepted as the organization of women on the basis of solidarity and volunteerism, are not only the key to economic development and local development. How women's cooperatives, which pave the way for economic development in the local area, affect the social awareness and social development levels both in themselves and in the society they live in, was examined through a case study, one of the qualitative research methods, through the Limited Liability Kadıncık Ana Women's Enterprise Production and Business Cooperative operating in Nevşehir Hacıbektaş District. It has been determined that the social awareness of the cooperative in question has increased thanks to the cooperative and contributed to their social development.