Açık gastrektomi cerrahisinde intratekal morfin ile erektör spina plan bloğunun analjezik etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 875065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Açık gastrektomi geniş cerrahi insizyon ve viseral organların cerrahi manipülasyonuna bağlı olarak postoperatif dönemde şiddetli ağrıya sebep olur. İntratekal morfinin (İTM) abdominal cerrahilerde etkili analjezi sağladığı kanıtlanmıştır. Erektör spina plan bloğu (ESPB) hem somatik hem de viseral duyu bloğu sağlama potansiyeline sahiptir. Çalışmamızda açık gastrektomide ESPB ve İTM'nin analjezik etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: American Society of Anesthesiologists (ASA) II ve III hastalardan, elektif açık gastrektomi ameliyatı geçiren yetişkin hastalar rastgele olarak ESPB veya İTM gruplarına atandı. Anestezi indüksiyonundan önce hastalara 200 mcg intratekal morfin veya 20 mL % 0,25 bupivakain ile bilateral ESPB uygulandı. Birincil sonlanım noktası, postoperatif ilk 24 saatte opioid tüketimlerini karşılaştırmak olup; ikincil sonlanım noktaları, NRS skoru ve CAPA Tool kullanılarak postoperatif ağrının değerlendirilmesi, kurtarıcı analjezi ihtiyacı ve postoperatif komplikasyonların değerlendirilmesidir. Bulgular: Altmış üç hasta analize dahil edildi. 24 saatlik opioid tüketimi ESPB ve İTM gruplarında benzerdi (sırasıyla ortalama 24,5 ± 17,56 ve 23,33 ± 16,3) (p= 0,831). ESPB grubunda intraoperatif remifentanil tüketimi daha düşüktü (p=0,002). NRS skorları tüm zaman aralıklarında
Özet (Çeviri)
Background: The large surgical incisions and manipulation of internal organs in open gastrectomy cause severe postoperative pain. Intrathecal morphine (ITM) has been evidenced to provide effective analgesia in abdominal surgeries. Erector spinae plane block (ESPB) has the potential to provide both somatic and visceral sensory block. This study aimed to compare the analgesic efficacy of ESPB and ITM in open gastrectomy. Methods: Adult patients with American Society of Anesthesiologists physical status II-III undergoing elective open gastrectomy surgery were randomly assigned to either the ESPB or ITM groups. Before induction of anesthesia, patients received either 200 mcg ITM or bilateral ESPB using 20 mL of 0.25% bupivacaine. The primary outcome was to compare first postoperative 24-hour total opioid consumption, while secondary outcomes included evaluating postoperative pain using NRS scores and CAPA Tool, requirement for rescue analgesia, and assessing postoperative complications. Results: Sixty-three patients were included in the analysis. 24-hour opioid consumption was similar in ESPB and ITM groups (mean 24.5 ± 17.56 and 23.33 ± 16.3 respectively) (p = 0.831). Intraoperative remifentanyl consumption was lower in ESPB group (p = 0.002). NRS scores were