Strategic decision making for resilient urban logistics
Dirençli kentsel lojistik için stratejik karar verme
  1. Tez No: 875096
  2. Yazar: ÖYKÜ ILICAK ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüzde şehirlerde yaşam kalitesi ve sürdürülebilirlik için önemli bir kavram olan kentsel lojistik, şehirlerdeki lojistik zorlukları tanımlamak ve analiz etmek, etkili çözümler ve modeller geliştirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. İklim değişikliği ve felaketlerin kentsel alanları giderek daha fazla etkilediği düşünüldüğünde, kentsel lojistiğin bu tür olaylara hazırlıklı olması ve kriz zamanlarında operasyonel sürekliliği devam ettirebilmesi hayati önem taşımaktadır. Dirençli Kentsel Lojistik (DKL), bu çerçevede kritik bir kavram olarak ortaya çıkmakta ve kentsel lojistiğin öngörülemeyen olaylara dayanabilmesi gerekliliğinin altını çizmektedir. Ancak kentsel dirençlilik literatürünün ayrıntılı bir incelemesi, doğrudan DKL'i ele alan çalışmaların eksikliğini ortaya koymuştur. Bu tez, DKL'i doğrudan etkileyen stratejik konulara odaklanarak ve DKL'in başarıyla uygulanması için entegre yaklaşımlar önererek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışma dört aşamadan oluşmaktadır: Kapsamlı bir GZFT (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar, Tehditler) analizi entegre Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımları kullanılarak DKL stratejisi değerlendirme modelinin önerilmesi, Yorumlayıcı Yapısal Modelleme (YYM) yaklaşımı ile DKL için kritik başarı faktörlerinin analizi, Kalite Fonksiyon Göçerimi (KGF) yaklaşımı aracılığıyla DKL teknolojik altyapısının planlanması ve entegre ÇKKV yaklaşımlarını kullanarak teknolojik hizmet sağlayıcıların belirlenmesi. Önerilen metodolojilerin analitik boyutu Aralık Değerli Fermatean Bulanık Kümeleri (ADFBK) yaklaşımı ile ele alınmıştır. Önerilen yaklaşımlar, endüstriyel uzmanların değerlendirmeleri alınarak İstanbul için uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, DKL'in başarıyla uygulanabilmesi için teknoloji entegrasyonunun, çok paydaşlı iş birliğinin ve DKL farkındalığının arttırılmasının önemini vurgulamıştır. Bu tez, kentsel lojistikte etkin karar verme araçları sunarak, DKL'in başarılı bir şekilde hayata geçirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban logistics, an essential concept for quality of life and sustainability in cities, aims to define and analyze logistical challenges within urban areas, develop effective solutions, and create models. Given the increasing impact of climate change and disasters on urban areas, urban logistics must be prepared for such events and maintain operational continuity during crises. Resilient Urban Logistics (RUL) emerges as a critical concept within this framework, emphasizing the need for urban logistics systems to withstand unforeseen disruptions. However, a detailed examination of urban resilience literature reveals a lack of studies directly focusing on RUL. This thesis aims to fill this gap by directly addressing strategic issues that impact RUL and proposing integrated approaches for successful implementation. The thesis unfolds across four stages: proposing the RUL strategy evaluation model by employing a comprehensive SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analysis integrated with Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approaches, analyzing critical success factors for RUL with Interpretive Structural Modelling (ISM) approach, planning RUL technological infrastructure through the Quality Function Deployment approach (QFD), and identifying technological service providers using integrated MCDM approaches. The analytical dimension of the proposed methodologies is addressed using the Interval-Valued Fermatean Fuzzy Sets (IVFFS) approach. These proposed approaches were applied to Istanbul based on assessments from industry experts. The results highlight the importance of technology integration, multi-stakeholder collaboration, and increased awareness of RUL for successful implementation. This thesis contributes to the successful implementation of RUL by providing effective decision-making tools in urban logistics.