Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda duyusal işlemleme becerilerinin incelenmesi ve okul işlevlerine etkisinin araştırılması
Examination of sensory processing skills in children with attention deficit hyperactivity disorder and investigation of their effects on school functioning
  1. Tez No: 875097
  2. Yazar: İREM CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılı olan çocukların vestibüler işlem, postüral kontrol, bilateral koordinasyon ve denge parametrelerini tipik gelişim gösteren akranlarıyla karşılaştırılması ve bu faktörlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuklarda okul işlevlerine olan etkisinin incelenmesi için planlandı. Çalışmaya 6-8 yıl 11 ay aralığında 118 çocuk katıldı. Katılımcıların duyusal işlemleme becerilerini değerlendirmek için Duyusal İşlemleme Ölçeği Ev Formu (DİÖ-EF), vestibüler işlevleri değerlendirmek için Duyu Bütünleme ve Praksi Testi (DBPT)'nin 3 alt parametresi [Postrotary Nistagmus (PRN), Ayakta Durma ve Yürüme Dengesi (ADYD) ve Bilateral Motor Koordinasyon (BMK)] ve Duyu Bütünleme-Motor Hareketlerin Yapılandırılmış Klinik Gözlemleri (DB-MHYKG), okul işlevlerini değerlendirmek için Okul İşlev Değerlendirmesi (OİD) ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the vestibular processing, postural control, bilateral coordination and balance parameters of children with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) with typically developing peers and to investigate the effect of these factors on school functioning in children with ADHD. A total of 118 children aged 6-8 years and 11 months participated in the study. Sensory Processing Measure-Home Form (SPM-HF) was used to assess the sensory processing skills of the participants, and 3 sub-parameters of the Sensory Integration and Praxis Test (SIPT) [Postrotary Nystagmus (PRN) were used to assess vestibular functions, Standing Walk and Balance (SWB) and Bilateral Motor Coordination (BMC)] and Structured Observations of Sensory Integration-Motor (SOSI-M), and the School Function Assessment (SFA) scale were used to assess school functioning.