Periferik sinir continous teta burst stimülasyonunun (periferik-cTBS) kortikal uyarılabilirlik üzerine etkisi
Effect of peripheral nerve continous theta burst stimulation (peripheral-cTBS) on cortical excitability
- Tez No: 875095
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik ve Psikiyatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik ve Psikiyatrik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Panpallı Ateş, M., Periferik Sinir Continous Teta Burst Stimülasyonunun (“Periferik-cTBS”) Kortikal Uyarılabilirlik Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü-İleri Nörolojik ve Psikiyatrik Bilimler Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2024. Çalışmamızda, kortikal cTBS uyarımına benzer şekilde, teta burst paterninde periferik bir sinirin elektriksel uyarımı (periferik-cTBS) ile kortikal uyarılabilirlik değişikliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Somatosensori periferik elektriksel girdilerin talamokortikal projeksiyonları ile kortikal uyarılabilirlikte, kortikal cTBS uygulamasına benzer etkiler oluşturulabileceği hipotezinden yola çıkılmıştır. Hipotezin değerlendirilmesi için periferik-cTBS uygulaması öncesi gerçekleştirilen somatosensori uyarılmış potansiyeller ve kortikal uyarılabilirlik çalışmaları; kortikal sessiz süre (KoSS), kısa latanslı afferent inhibisyon (short latency afferent inhibition: SAI), kısa aralıklı intrakortikal inhibisyon (short interval intracortical inhibition: SICI) ve intrakortikal fasilitasyon (intracortical facilitation: ICF) ölçümleri, periferik-cTBS uygulaması sonrası elde edilen aynı parametrelere ait ölçümler ile karşılaştırılmıştır. Periferik-cTBS'nin kortikal uyarılabilirlikteki modülatör etkisinin değerlendirildiği çalışma hipotezi ile uygun olarak SAI'yi oluşturan devrelerde inhibitör etki ortaya çıkmış olup inhibisyonda azalma (dis-inhibisyon) ve ICF'yi oluşturan devrelerde inhibisyon sonucu fasilitatuar etkide azalma (dis-fasilitasyon) bulunmuştur. Diğer yandan SICI'da değişiklik olmaması, SAI ile SICI'nın farklı yolaklar aracılığı ile oluştuğunu, periferik-cTBS'nin SAI oluşumuna katkısı olurken SICI'yı etkilemediğini düşündürmüştür. Bu sonuçlar ile literatürde periferik-cTBS'in kullanıldığı çok az sayıdaki çalışmaya, daha önce incelenmemiş yolakları inceleyerek ek yeni bilgiler eklenmiştir. Sonuçlarımız, periferik-cTBS'nin motor korteks üzerinde kortikal cTBS gibi modulatör etkisinin olabileceğini ve kortikal modülasyon için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Panpallı Ateş, M., Effect of Peripheral Nerve Continuous Theta Burst Stimulation (“Peripheral-cTBS”) on Cortical Excitability, Hacettepe University Institute of Health Sciences -Advanced Neurological and Psychiatric Sciences Program Master's Degree Thesis, Ankara, 2024. In our study, it is similar to cortical cTBS stimulation. In this way, it was aimed to examine cortical excitability changes with electrical stimulation of a peripheral nerve (peripheral-cTBS) in theta burst pattern. It was hypothesized that effects similar to cortical cTBS application could be created on cortical excitability through thalamocortical projections of somatosensory peripheral electrical inputs. To evaluate the hypothesis, somatosensory evoked potentials and cortical excitability studies were performed before peripheral-cTBS application; cortical silent period (CoSS), short latency afferent inhibition (SAI), short interval intracortical inhibition (SICI) and intracortical facilitation (ICF) measurements were obtained after peripheral-cTBS application. were compared with measurements of the same parameters. In accordance with the study hypothesis in which the modulatory effect of peripheral-cTBS on cortical excitability was evaluated, an inhibitory effect emerged in the circuits forming the SAI, and a decrease in inhibition (dis-inhibition) and a decrease in the facilitatory effect (dys-facilitation) were found as a result of inhibition in the circuits forming the ICF. On the other hand, the lack of change in SICI suggested that SAI and SICI were formed through different pathways, and that peripheral-cTBS contributed to the formation of SAI but did not affect SICI. With these results, additional new information has been added to the very few studies in the literature using peripheral-cTBS by examining previously unexamined pathways. Our results showed that peripheral-cTBS may have a modulatory effect on the motor cortex like cortical cTBS and can be used for cortical modulation.