Nörogelişimsel bozukluğa sahip adölesanların ebeveynlerinde içselleştirilmiş damgalanma ile fonksiyonel olmayan tutumlar ve otomatik düşünceler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between internalized stigma and dysfunctional attitudes and automatic thoughts in parents of adolescents with neurodevelopmental disorders
  1. Tez No: 875102
  2. Yazar: SÜMEYRA TEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÖK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nörogelişimsel bozukluğa sahip adölesanların ebeveynlerinde içselleştirilmiş damgalanma ile fonksiyonel olmayan tutumlar ve otomatik düşünceler arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Yöntem: Bu araştırma kesitsel ve ilişki arayıcı desende tasarlanmıştır. Bu araştırma Eskişehir Özkan Halaç Meslek Okulu ve Eskişehir Dr. Safa Halaç Özel Eğitim Ortaokulunda bulunan 303 ebeveyn ile Eylül 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Ebeveynlerin Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği ve Otomatik Düşünceler Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmamızda frekans ve yüzde analizleri, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü Anova testi, Pearson korelasyon analizi, Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the relationship between internalized stigma, dysfunctional attitudes and automatic thoughts in parents of adolescents with neurodevelopmental disorders. Method: This research was designed with a cross-sectional and correlation-seeking design. This research was carried out by Eskişehir Özkan Halaç Vocational School and Eskişehir Dr. Safa Halaç Special Education Secondary School. It was conducted between September 2023 and January 2024 with 303 parents at Personal Information Form, Parents' Internalized Stigma of Mental Illnesses Scale, Dysfunctional Attitudes Scale and Automatic Thoughts Scale were used to collect data. Frequency and percentage analyses, independent sample t-test, one-way ANOVA test, Pearson correlation analysis and Regression analysis were used in our research.