The gendered victimization in look back in anger and Shirley valentine
Look back in anger ve Shirley valentine eserlerinde cinsiyete dayali mağduriyet
  1. Tez No: 875101
  2. Yazar: ECE NOYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED METİN ÇAMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
“Look Back in Anger ve Shirley Valentine Eserlerinde Cinsiyete Dayalı Mağduriyet”başlıklı bu tez, yaygın bir toplumsal sorun olarak kadınların mağduriyetini ataerkil kültür çerçevesinde analiz etmektedir. Cinsiyetler arasındaki güç mücadelelerinin eleştirel bir şekilde incelenmesi yoluyla Look Back in Anger ve Shirley Valentine adlı tiyatro oyunlarını“kitchen-sink”sosyal gerçekçiliği üzerinden incelemektedir. Teori olarak kültürel materyalizme dayanan bu çalışma, seçili oyunların cinsiyete dayalı güç eşitsizliklerinin ideolojik temellerini nasıl ortaya çıkardığını eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. Bu tez, toplumsal yapıların ve geleneklerin ataerkil iktidarın sürdürülmesini desteklediği birçok yolu birbirinden ayırma amacıyla, kadınların bu oyunlardaki kurban olarak tasvir edilişlerini incelemektedir. Bunu yaparak, bu çalışma, cinsiyetler arası güç ilişkilerini kültürel materyalist bir bakış açısıyla incelemekte ve sınıf dinamikleri, ekonomik faktörler, söylem ve iktidar ile kültürel yapıya dair fikirlerin bütünleştirilmesine odaklanmaktadır. Çalışma, seçili oyunların toplumsal güç dinamikleri açısından çağdaş topluma ayna tuttuğu ince ama derin yolları ortaya çıkararak, cinsiyete dayalı mağduriyetin, özellikle ataerkil yapılar aracılığıyla, nasıl bir ideolojik kontrol mekanizması olarak hizmet ettiğine dair kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis,“The Gendered Victimization in Look Back in Anger and Shirley Valentine”, delves into women's victimization as a pervasive societal issue within the framework of patriarchal culture. It critically examines power struggles between genders in the plays: Look Back in Anger and Shirley Valentine through the lens of Kitchen-sink social realism. Based on the theoretical framework of cultural materialism, this study critically analyzes how these plays reveal the ideological underpinnings of gendered power disparities. The thesis looks into how women are portrayed as victims in these plays in an effort to disentangle the many ways that societal structures and conventions support the maintenance of patriarchal power. By doing so, this study examines power relations between genders from a cultural materialist perspective, focusing on the integration of insights into class dynamics, economic factors, discourse and power and cultural frameworks. The study aims to provide a comprehensive understanding of how gendered victimization serves as a mechanism for ideological control, particularly through patriarchal structures, by revealing the subtle yet profound ways in which the plays hold a mirror to contemporary society in terms of societal power dynamics.