Karavan turizmi : Yerli turistler üzerine bir araştırma
Caravan tourism: A research on domestic tourists
- Tez No: 875117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜÇLÜ NERGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Karavan turizmi, bireyselliğin sınırlarından, doğa farkındalığından ve zaman-mekân kavramlarının sınırlamalarından çıkarak, doğa ile iç içe olmayı ve bağımsız seyahat etmeyi tercih eden bireyler için önemli bir turizm türü olarak öne çıkmaktadır. Geleneksel konaklama türlerinden farklı olarak ekolojik, sürdürülebilir ve doğaya saygılı bir alternatif olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, karavan turizminin Türkiye'deki mevcut durumuna ve geleceğine ilişkin bilgilere ulaşmaktır. Bu amaçla, araştırma nitel araştırma desenine uygun olarak tasarlanmış ve veriler yarı yapılandırılmış mülakat formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın saha çalışmasında, Türkiye'de yaşayan ve aktif olarak karavan kullanan 20 kişi ile yarı yapılandırılmış̧ görüşme tekniği gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. MAXQDA24 programı kullanılan çalışmada, kodlamalar oluşturularak MAXMaps haritası ile Hiyerarşik Kod-Alt Kod modelleri ve kelime bulutu ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'nin karavan turizmine yönelik gelişiminin her geçen gün arttığı, karavanların cazip bir konaklama çeşidi olarak değerlendirilmesiyle tercih edildiği, reklam ve konumlandırma faaliyetlerinin karavanlar üzerine yoğunlaşarak bu alanın potansiyelini artırdığı saptanmıştır. Karavanın zorlayıcı yaşam tarzına sahip bir çeşit olduğu ve belli özelliklere sahip olan kişiler tarafından kullanılmasının destinasyonlar için daha sürdürülebilir olabileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Caravan tourism stands out as an important type of tourism for individuals who prefer to be intertwined with nature and travel independently, moving beyond the boundaries of individuality, awareness of nature, and the limitations of the concepts of time and space. Unlike traditional types of accommodation, it is seen as an ecological, sustainable, and nature-friendly alternative. The aim of this study is to obtain information about the current state and future of caravan tourism in Turkey. For this purpose, the research was designed in accordance with a qualitative research pattern, and the data were collected through a semi-structured interview form. In the field study of the research, semi-structured interviews were conducted with 20 people living in Turkey who actively use caravans. The obtained data were subjected to content analysis. In the study, which used the MAXQDA24 program, codes were created, and Hierarchical Code-Sub Code models and a word cloud were revealed with the MAXMaps map. According to the results of the research, it has been determined that the development of caravan tourism in Turkey is increasing day by day, and caravans are preferred as an attractive type of accommodation. Advertising and positioning activities have concentrated on caravans, increasing the potential of this field. It is suggested that the caravan lifestyle is challenging and that using caravans could be more sustainable for destinations if used by people with certain characteristics.