Ulaştırma modeli ile işletmelerde dağıtım sistemi optimizasyonu ve Türkiye Petrol Ofisi kurumunda uygulanması
The Distribution system of optimisation by transportation model and the application in the Türkiye Petrol Office organization
- Tez No: 87514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
102 ÖZET Tüm ülkelerin en belirgin amacı, mevcut sınırlı kaynaklarını akılcı bir biçimde kullanarak ekonomik büyümelerini artırmak ve böylece ekonomik kalkınma sürecini hızlandırmaktır. Buradan hareketle ülkelerin ve ülkelerin kalkınmasında temelini oluşturan işletmelerin, ellerindeki sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçlarını karşılama çabalarında, sahip oldukları kaynaklarını, optimal kullanmaları bir zorunluluk yaratmaktadır. Optimal kaynak kullanımı, işletme yönetimlerinin verdikleri kararlarda elde ettikleri sonuçların optimal sonuçlar olup olmaması ile ölçülür. Mevcut şartlar altında en iyi sonuç anlamına gelen optimal sonuç elde etmek, işletmelerin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Bu anlamda işletmelerin yönetim politikaları çok önemlidir. İşletmelerin yönetiminde en önemli süreç, karar verme sürecidir. Karar verme sürecinde ussal karar vermenin en büyük yardımcı ise model kurmadır. Çünkü karar verme sürecinde modellerden yararlanan yönetici, amacına daha iyi bir şekilde ulaşacak ve işletmenin gelecekteki ekonomik faaliyetlerinin ne olacağı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilecektir. Böylece işletmeler karar problemlerine bilimsel bir yaklaşım içinde bulunmuş olacaklardır. Çağdaş bir yönetici karar alma sürecinde modellerden yararlanması için karar verme ile modellerin ilişkisini, işletme amaçlarını ve genel bir modelin nasıl kurulabileceği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İşletme problemleri çözümünde optimal sonuç elde edebileceği müdellellerden faydalanmalıdır. Bu çalışmada, bir işletme dağıtım probleminde, optimizasyon modeli olan Ulaştırma Modelinin uygulanışı gösterilmiştir. Birinci bölümünde, karar verme süreci ve modeller ele alınarak herhangi bir yöneticinin karar verme sürecinde model kullanmasının sağladığı yararların neler olacağı açıklanmaya çalışılmıştır.103 ikinci bölümde, işletmelerin ürün dağıtım sistemi problemi ve benzer başka problemlerin çözümünde uygulayabileceği bir optimizasyon modeli olan“Ulaştırma Modeli”ne ilişkin kuramsal bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bir devlet kurumu olan Petrol Ofisi Kurumu'nun üretmiş olduğu madeniyağ ürünü dağıtım probleminin, ulaştırma modeli uygulanmak suretiyle çözümü gösterilmiştir. Son bölümde de elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Kurulan model sonucunda işletmenin mevcut dağıtım planına göre ulaştırma maliyetinde 1. 069.407. 172.800-TL lik bir düşüş sağlayan yeni bir dağıtım planı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
104 ABSTRACT The most evident objective of ail the countries is increase their economic developments by using their existent limited sources in a rational way and accelerate the rate of economic development processes. In this frame, the use of sources in an optimum way or is not measured by the result of decision of the enterprise managements, being optimal or not. Getting the optimal results, that means obtaining is the best conclusions under the existing conditions, depends upon the managements of enterprises by efficient and productive way. Therfore, in this aspect, management policies of the enterprises are very important. The most important process in the management of enterprises is take a decision, in order to get rational decisions, using the models, helps the managers. Managers are using models during in the decisions periods, will reach their objectives in a better way and will have detailed informations about the future economical activities of their enterprises. This is the scientific approach to economical problems. A contemporary manager should know about the relationship between taking a decision and using models, future objectives of the enterprise and creating a general model for economical problems. Also enterprises should know how to find the best soluations and choose the best model for the problems which they come across with. In the first part of this study; by considering the decision period and models, it is tried to explain the benefits of using models during decision period. In the second part; brief description of the“transportation model”, which is used to solve the product distribution problems and similar problems of the enterprises is given. In the third part; lubricating oil and greases distribution problem of Petrol Ofisi A.Ş. which is a government enterprise, is solved by using transportation model. At the conclusion; the results are evaluated. T.& YÜKSEKÖ?RETİM UüMlMANTASYON MEB