Periodontal hastalıklarda cerrahisiz periodontal tedavinin inflamazomla ilişkili proteinlere etkisi
Effect of non-surgical periodontal treatment on inflammasome-related proteins in periodontal diseases
  1. Tez No: 875140
  2. Yazar: BİLGE KABACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK ÖZENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı periodontal hastalıklarda interlökin (IL)-1β, IL-18, nod benzeri reseptör pirin alanı içeren protein 3 (NLRP3), apoptoz ile ilişkili benek benzeri protein (ASC) ve kaspaz-1 seviyelerini tükürük ve serumda araştırmak ve cerrahisiz periodontal tedavi (CPT) sonrası değişimlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 periodontal sağlıklı (Grup S), 15 gingivitisli (Grup G) ve 15 evre III derece C periodontitisli (Grup P) olmak üzere toplam 45 kişi katıldı. G ve P gruplarına CPT uygulandı. Tüm grupların periodontal parametreleri kaydedildi, tükürük ve serum örnekleri toplandı. G ve P grupları için ise CPT sonrası 1. ve 3. ayda bu işlemler tekrarlandı. IL-1β, IL-18, NLRP3, ASC ve kaspaz-1 seviyelerini analiz etmek için ELISA yönteminden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine levels of interleukin (IL)-1β, IL-18, nod-like receptor pyrin domain-containing protein 3 (NLRP3), apoptosis-related speck-like protein containing a caspase activation and recruitment domain (ASC), and caspase-1 in saliva and serum across different periodontal conditions and assess changes following non-surgical periodontal treatment (NSPT). Materials and Methods: A total of 45 participants were enrolled, comprising 15 periodontal healthy (Group H), 15 with gingivitis (Group G), and 15 with stage III grade C periodontitis (Group P). NSPT was administered to the groups G and P. Clinical parameters were calculated, and saliva and serum samples were collected at baseline for all groups, with additional collections at 1 and 3 months post NSPT for the groups G and P. ELISA was employed to analyze IL-1β, IL-18, NLRP3, ASC, and caspase-1 levels.