Çocuklarda problemli medya kullanımı ile akran oyun davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problematic media use and peer play behaviors in children
- Tez No: 875141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFCAN CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada 4-7 yaş arasındaki çocukların problemli medya kullanımı ile akran oyun davranışlarını arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla nicel araştırma yaklaşımlarından yordayıcı korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 351 ebeveyn oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Problemli Medya Kullanım Ölçeği, Penn Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada problemli medya kullanımı ile akran oyun davranışları; yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, okul öncesi eğitim alma durumu, anne yaşı, baba yaşı, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine, annenin çalışma durumu, görsel medya aracına ve görsel medya aracını ilk kullanım yaşı değişkenleri açısından incelenmiştir. Yapılan veri analizi sonucunda; çocukların problemli medya kullanımı düzeyinde görsel medya aracına, görsel medya aracını ilk kullanım yaşına göre anlamlı farklılıklar görülmektedir. Çocukların etkileşimli akran oyun davranışlarında kardeş sayısı değişkenine göre oyundan kopma alt boyutunda, okul öncesi eğitim alma durumuna göre tüm alt boyutlarda, anne-baba yaşına göre oyun bozulması ve oyundan kopma alt boyutlarında, görsel medya aracına göre ise oyun bozulması ve oyun etkileşimi alt boyutlarından anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between problematic media use and peer play behaviors of children aged 4-7 years. For this purpose, predictive correlational research model, one of the quantitative research approaches, was used. The study group of the research consists of 351 parents selected by snowball sampling method. Personal Information Form, Problematic Media Use Measure, Penn Interactive Peer Play Scale were used as data collection tools. In this study, problematic media use and peer play behaviors were examined in terms of age, gender, number of siblings, preschool education status, mother's age, father's age, mother's education level, father's education level, mother's employment status, visual media tool and age of first use of visual media tool. As a result of the data analysis, significant differences were observed in children's problematic media use according to the visual media tool and the age of first use of the visual media tool. In children's interactive peer play behaviors, significant differences were found in the sub-dimension of game disruption according to the number of siblings, in all sub-dimensions according to the status of receiving preschool education, in the sub-dimensions of game disruption and game disruption according to the age of parents, and in the sub-dimensions of game disruption and game interaction according to the visual media tool. It was found that there was a low and significant relationship between children's problematic media use and interactive gaming behaviors (R= 0.39; R2 = 0.15; p < .05). Children's interactive gaming behaviors together explain 15% of the change in problematic media use level. The relative order of the game behaviors that are effective on children's problematic media use is; disconnection from the game (β = .29; p < .05) and game disruption (β = .16; p < .05).