Trigeminal nevralji hastalarında Foramen rotundum ve Foramen ovale'nin morfometrik olarak incelenmesi
Investigation of foramen rotundum and foramen ovale morphometric in trigeminal neuralgia patients
  1. Tez No: 875145
  2. Yazar: SEFA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT NAHİR, DOÇ. DR. ORHAN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bireylerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve yüz bölgesinde şiddetli ağrı ile karakterize olan Trigeminal nevralji (TN), n. trigeminus'un herhangi bir dalının yangısı olarak tanımlanmaktadır. Yüzyıllardır bilinmesine rağmen hastalığın fizyopatolojisi net bir şekilde ortaya konulmamıştır. Bu çalışma, herhangi bir vasküler basısı olmayıp TN tanısı almış bireylerin, Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri üzerinden foramen ovale (FO) ve foramen rotundum'un (FR) morfometrik yapısını incelemeyi amaçlamıştır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği'nde TN tanısı alan 34 olguyu (16 erkek, 18 kadın) ve kontrol grubu (KG) olarak belirlenen 34 bireyi (15 erkek, 19 kadın) içermektedir. Tüm bireylerin beyin BT görüntüleri Horos programında coronal, sagittal ve transvers düzlemlerde açıldı. Açılan görüntülerde düzlem düzeltmeleri yapılarak bunlar modifiye düzlemler olarak adlandırıldı. Modifiye düzlemler üzerinden morfometrik ölçümler gerçekleştirildi. Trigeminal nevralji grubu (TNG) ile KG'nin FO uzunluk ve genişlik parametreleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia (TN), which directly affects the quality of life of individuals and is characterized by severe pain in the facial region, is defined as inflammation of any branch of the nervus trigeminus. Although it has been known for centuries, the physiopathology of the disease has not been clearly established. This study aimed to investigate the morphometric structure of the foramen ovale (FO) and foramen rotundum (FR) on Computed Tomography (CT) images of individuals diagnosed with trigeminal neuralgia (TN) without any vascular compression. The study included 34 patients (16 males, 18 females) diagnosed with TN at the Neurology Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Tokat and 34 individuals (15 males, 19 females) who were selected as the control group (CG). Brain CT images of all individuals were opened in Horos program in coronal, sagittal and transverse planes. Plane corrections were made on the opened images and these were named as modified planes. Morphometric measurements were performed on the modified planes. There was no significant difference between the FO length and width parameters of the trigeminal neuralgia group (TNG) and the CG (p>0.05).