Depresyon tanısı almış kişilerde denge eğitiminin denge, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of balance training on balance, physical activity and quality of life in people diagnosed with depression
  1. Tez No: 875146
  2. Yazar: KEVSER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Depresif semptomlar; düşme riskinin artmasına ve fiziksel fonksiyonlarda azalmaya neden olur. Bu araştırma depresyon tanısı almış kişilerde denge eğitiminin; denge, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 18-60 yıl arasında değişen 39'u kadın, 9'u erkek olmak üzere 48 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar alınma kriterlerine uygun denge eğitimi grubu (n=24), kontrol grubu (n=24) olmak üzere basit rastgele yöntemle 2 gruba ayrıldı. Denge eğitimi grubuna (DEG) psikiyatrik tedavilerine ek olarak haftada 3 gün 6 hafta boyunca 30-45 dakika süreyle denge egzersizleri uygulandı. Kontrol grubundaki (KG) katılımcılara psikiyatrik tedavileri dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Katılımcılar tedavilerinin başında ve 6 hafta sonunda olmak üzere 2 kere değerlendirildi. Depresyon için; Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yaşam kalitesi için; Kısa Form 36 (SF-36), statik denge için; Romberg Test ve Flamingo Denge Testi (FDT), dinamik denge için; Y Denge Testi (YDT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Fullerton Gelişmiş Denge Ölçeği (FAB-T), fiziksel aktivite için; Ipaq Short Form, Pedometre ve 6 Dakika Yürüme Testi kullanıldı. Denge eğitimi sonunda; DEG'in FDT'sinde artış tespit edilirken (p0,05). DEG'de YDT ölçümünde hem sağ hem sol bacak için anterior, posteromedial ve posterolateral uzanmalarda artış tespit edilirken (p0,05). FUT DEG'de artarken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Depressive symptoms; It causes an increased risk of falling and a decrease in physical functions. This research shows that balance training in people diagnosed with depression; It was planned to determine its effect on balance, physical activity and quality of life. 48 participants, 39 women and 9 men, aged between 18 and 60 years, were included in the study. Participants were divided into two groups by simple random method; balance training group (n=24) and control group (n=24), which met the inclusion criteria. In addition to their psychiatric treatment, balance exercises were applied to the balance training group (BTG) for 30-45 minutes, 3 days a week for 6 weeks. Participants in the control group (CG) did not receive any treatment other than psychiatric treatment. Participants were evaluated twice, at the beginning of their treatment and at the end of 6 weeks. For depression; Beck Depression Scale (BDI), for quality of life; Short Form 36 (SF-36), for static balance; Romberg Test and Flamingo Balance Test (FBT), for dynamic balance; Y Balance Test (YBT), Functional Reach Test (FRT), Fullerton Advanced Balance Scale (FAB-T), for physical activity; Ipaq Short Form, Pedometer and 6 Minute Walk Test were used. At the end of balance training; While an increase was detected in the FBT of BTG (p0,05). While an increase was detected in anterior, posteromedial and posterolateral reaches for both the right and left legs in the YBT measurement on BTG (p0,05). While FRT increased in BTG (p0,05). While an increase with a large effect (d=1.12) was detected for FAB-T in BTG (p0,05).