İslam hukukunda hilafet meselesi Reşit Rıza ve Abdüsselam Yasin örneği
The issue of caliphate in Islamic law the case of Rashid Reza and Abdussalam Yasin
- Tez No: 875171
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANPOLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Hukuk, Kamu Yönetimi, Religion, Law, Public Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Medine merkezli İslam devletinin devlet başkanı olan Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ahirete irtihaliyle devlet başkanlığı konusu, Müslümanların karşılaştıkları ilk ciddi mesele olmuştur. Hz. Peygamberin vefatıyla daha ilk günden ümmet içinde devlet başkanlığı meselesi çerçevesinde siyasal anlaşmazlıklar ortaya çıkmış; ilerleyen zamanlarda da hilafet olarak addettiğimiz devlet başkanlığı meselesi, akidevi bir mevzuya evrilmiştir. Hakikatinde ümmetin zamanla öğrendiği idare deneyiminin göstergesi olan hilafet, geçirdiği sair aşamalardan lağvedilme zamanına kadar İslam ümmetinin en önemli siyasal kurumu olmuştur. Bu zaman zarfında farklı zaman ve zeminlerde İslam'ın devlet başkanlığı kurumu olan hilafetle ilgili bir sürü münazaralar yapılmış ve bu mevzuda farklı çalışmalar ortaya konulmuştur. Bu tezde görüşleriyle hilafet meselesinde iz bırakmış olan Reşit Rıza ve Abdüsselam Yasin'in bu konudaki fikirleri incelenip İslam fıkhı esas alınarak yorumlanmıştır. Çalışmanın nihayetinde bu iki mütefekkirin hilafet ile ilgili fikirlerinin İslam hukuku çerçevesinde değerlendirilmesinden ortaya çıkan tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first serious issue faced by Muslims after the death of prophet Muhammad (pbuh) the head of Islamic state based in Medina was the issue of presidency. With te death of the Prophet the political disagreements arose in the ummah about the issue of presidency firstly, afterwards the issue of the presidency that named caliphate, became a faith issue among the muslim society. In fact imamet/caliphate was the experience had learned by ummah over time and from begining to the time of its abolition has been the most important political institution in Islamic society. During that time at different times and places many debates have been held about imamate/caliphate which is the presidency system of Islam and many studies have been put forward about the issue. In this thesis, the ideas of Reşid Rıza and Abdusselam Yasin which have left important effects on the issue of imamat/caliphate have been studied and interpreted according to Fiqh al Islam. At the end of the study, the findings that emerged from the evaluation of these two thinkers' ideas about the caliphate within the framework of Islamic law are included.