Inverse limits
Ters limitler
- Tez No: 50223
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFAİL ALİZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Abel gruplar kategorisinde ters limit ve bunun birinci türev fiınktoru incelenmektedir. Her biri kuazi-devirli ve sınırlı grupların sonlu direkt toplamı olan Abel gruplarının ters limitinin, tam olarak, A, bütün ve indirgenmiş ve Ap '1er burulmasız olmak üzere n A, ® Homz (Ap, Z (p00)) biçiminde (direkt çarpım tüm asal sayılara göre alınır.) olduğu P ispatlanmıştır. Ayrıca, ters limitin birinci türev funktorunun sayılabilir indeks kümesi üzerindeki mümkün değerlerinin, tam olarak, cotorsion (koburulmalı) grupların olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The inverse limit and its first derived functor in the category of abelian groups are considered in this thesis. It is proved that inverse limit of abelian groups, each of which is a finite direct sum of quasi-cyclic and bounded groups takes exactly the form A, © Hon\ (Ap, Z (p00)) where A, is complete and reduced, the Ap are torsion-free and the P direct product is taken over the set of prime numbers. Also the value of the derived functor of inverse limit for a countable index set is proved to be exactly cotorsion groups.