Üniversite öğrencilerinin peygamber algısı (Siirt Üniversitesi örneği)
University students' perception of the prophet (Siirt University example)
- Tez No: 875195
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Üniversite öğrencilerinin Peygamber tasavvurlarını Siirt Üniversitesi örneğinde tespit etmeye çalışmaktadır. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada temel veri toplama aracı ankettir. Siirt Üniversitesinde lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerden tabakalı örneklem seçme tekniğiyle seçilen 495 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anket aracılığıyla elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla betimsel olarak analiz edilmiştir. Frekans dağılımlarının yanı sıra Peygamber, hadis ve sünnet algısının cinsiyet, din eğitimi alma durumu, dinî bilginin kaynağı, dindarlık düzeyi, karar alma süreçlerinde dinin kriter olması ve namaz kılma sıklığı gibi bağımsız değişkenlerle ilişkisi irdelenmiştir. Çalışmanın sonucunda katılımcıların Hz. Peygamber'e yönelik olumlu bir tasavvura sahip oldukları tespit edilmiştir. Hadis ve sünnet konusunda ise sağlıklı bir bakış açısına sahip olmadıkları, lafızcı ve parçacı bir yaklaşım sergiledikleri sonucuna varılmıştır. Peygamber tasavvuru, hadis ve sünnet algısının cinsiyet, din eğitimi alma durumu, dindarlık düzeyleri, dinî bilginin kaynağı ve karar alma süreçlerinde dinin kriter olması gibi bağımsız değişkenlere göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to determine the prophet conceptions of university students in the example of Siirt University. In this study designed as a quantitative research, the main data collection tool is a questionnaire. A questionnaire was applied to 495 students selected by stratified sampling technique from undergraduate students at Siirt University. The data obtained through the questionnaire were analysed descriptively through SPSS software. In addition to frequency distributions, the relationship between the perception of prophet, hadith and sunnah with independent variables such as gender, religious education, source of religious knowledge, level of religiosity, religion as a criterion in decision-making processes and frequency of prayer was analysed. As a result of the study, it was determined that the participants had a positive perception of the prophet. In addition, it was concluded that the participants had a positive perception about hadith and sunnah. It was concluded that the perception of the Prophet, hadith and sunnah differed according to independent variables such as gender, religious education, level of religiosity, source of religious knowledge and religion as a criterion in decision-making processes.