Türkiye ekonomisinde enerji
Energy of Turkish economy
  1. Tez No: 87523
  2. Yazar: NAFİZ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Türkiye'nin sanayileşmede kazandığı ivme, ekonomik gelişim, tüketim alışkanlıklarındaki farklılaşım ve benzeri birçok etmen, enerji sektöründe de hızlı bir ilerlemeye sebep olmaktadır. Artan enerji talebinin yetersiz ve verimsiz yurtiçi kaynaklarla karşılanamaması sonucu, enerji ithalatı giderek fazlalaşırken, kamu finansman dengesinin içinde bulunduğu sorunlar üretim artışı sağlayacak enerji yatırımlarının da gecikmeli olarak devreye alınmasına sebep olmaktadır. Halbuki enerji sektörünün gelişmişliği ekonomik yaşamın sürekliliğinin olduğu kadar bir uygarlık belirtisi olarak da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda, enerji politikalarının temel formülü haline gelen,“enerjinin istenen zamanda, kalitede, süreklilikte, istendiği miktardan ve fiyattan temini”konusunda dünyada yaşanan hızlı değişimin,“Enerji Krizi”tartışmalarının yaşandığı ülkemizde ve özellikle elektrik enerjisi sektöründe, kendini nasıl gösterdiği analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede öncelikle dünyada önemli enerji kaynaklarının tarihsel gelişimi, bugünki ve gelecekteki olası durumu incelenmiştir. Ardından aynı sıralama içinde Türkiye ele alınmıştır. Son bölümde 2010 yılına kadar genel enerji üretimi, tüketimi, sektörün genel sorunları, ithalat ve yatırım programları gibi kalemlerin değerlendirilmesi yapılarak enerji çeşitlendirilmesi ve“sürekli, ucuz, kaliteli, yeterli”enerji temini için uygulanması gereken politikalar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY High growht rate of economy, rapid industrializing, change of preferanca of customers lead to improvement in the energ sector of Turkey. Because increasing demand for energy doesn't satisfy with insufficiaent and unprotuctive internal sources, Turkey import energy. In addition to that public deficit of Turkey requires to postphone the enery investment. We must know that the more we use energ the more we are civilized. In this study, We tried to analyze how crisis of energy show itself in Turkey while rest of the World argue that how to supply of energy, at the right time, quantity, price and at the required periods contuniously. With this frame, we first examined this historical improvement of the important energy resurces in the World and Turkey. After that, current and future condiditions of the energy in the World and Turkey was analysed. In the final chapter, we explored the production and comsumption of energy, problem of the sector, imports and investment schedule.