Tüketicinin korunması açısından tüketici kredileri
Consumer credits for consumer protection
  1. Tez No: 87522
  2. Yazar: MEHMET RUŞEN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
112 ÖZET Ekonomik gelişme ile birlikte insan ihtiyaçlarını karşılamak için birçok mal ve hizmet geliştirilmiştir. Bu mal ve hizmetler insan hayatım daha da kolaylaştırmıştır. Zaman içerisinde insanların gelirlerinde de bir artış görülmüş, ancak insanların istek ve ihtiyaçları da arttığından gelirleri, bu istek ve ihtiyaçları karşılayamaz duruma gelmiştir. Bazı firmalar ürünlerini daha kolay pazarlayabilmek ve pazar paylarım arttırmak gibi amaçlarla tüketicileri finanse etme görevini üstlenmişlerdir. Ancak bu uygulama tüketicinin finansmanı sorununu tam olarak çözemediğinden 1950'li yıllardan sonra modern anlamda ilk olarak ABD'de ardından Avrupa ve tüm dünyada tüketici kredisi sistemi geliştirilmiştir. Tüketici kredisi son yıllarda ülkemizde yaygm olarak kullanılmaya başlamış ve buna paralel olarak bir takım sınırlı düzenlemeler yapılmıştır. En son olarak 4077 sayılı TKHK'nun 10. maddesi tüketici kredisine ayrılmıştır. Çağımızda kullanımı gittikçe yaygınlaşan tüketici kredisinin tek bir madde ile düzenlenmesi yetersiz olmakla birlikte bunun olumlu bir gelişme olduğunu kabul etmemiz gerekir. Temennimiz, ülkemizin ihtiyacı olan tüketici kredisi alanındaki bir kanuna en kısa zamanda kavuşmasıdır.
Özet (Çeviri)
113 SUMMARY Due to the economic growth, many goods and services have been created in order to meet human needs. These have facilitated the human life. Although an increase have seen in peoples income and living standards, as a result of huge increase in needs of human being those income hasn't been enough. Some companies tried to finance consumers in order to market their products and increase their market share. As this process couldn't solve the financing problem of consumer, consumer credit system wan arranged first in the USA then in other European Countries and then all over the World after 1950s. In recent years, consumer credit has been largely used in our country and some limited legislation was arranged accordingly. At last article 10 of Consumer Protection Act numbered 4077 regulated. Even if it is insufficient to arrange consumer credit, which is used increasingly and largely, by only above mentioned Article, it can be considered as a possitive achievement in protecting consumers. We hope that a legislation which our country require in consumer credit would be enacted as soon as possible.